Menu
reklama
reklama

Zapraszamy na szlak Bartka Cieszyńskiego

szlakiembartkaciesz1 CustomSzlakiem Bartka Cieszyńskiego, byłego grotołaza, historyka, kustosza Muzeum Miasta Jaworzna, ale przede wszystkim wspaniałego człowieka, miłośnika przyrody, który za szczególne miejsce do jej kontemplacji, wybrał Dolinę Będkowską.

Odkrywał ją przez lata, patrzył jak się zmienia. Na swoich szlakach spotykał wielu ludzi, którzy do dzisiaj nazywają go Przyjacielem. Wędrował sam, w towarzystwie bliskich, a czasem z przypadkowymi turystami.
Stałym punktem wycieczek Bartka była „Brandysówka” – schronisko prowadzone przez jego przyjaciół. Tam właśnie zawsze mógł znaleźć schronienie.

Jeżeli można mówić o miłości do miejsca, to z pewnością, zaraz obok ukochanego miasta Jaworzna, miejscem tym była dla niego Dolina Będkowska. Znał każdą, nawet najmniejszą jej ścieżkę, potrafił nazwać każdy kwiat, drzewo czy skałę mijaną po drodze. Wiele o niej opowiadał, zachęcał do odwiedzenia. Pomimo tego, że traktował ją jako swoje miejsce, azyl, to zapraszał do niej również osoby zaprzyjaźnione, zaufane, z którymi chętnie dzielił się tym, co najpiękniejsze w Dolinie.

Szczególnie pod koniec swoich dni, jakby coś przeczuwając, bardzo chciał odwiedzić to miejsce po raz kolejny. Nasza pierwsza wyprawa do Doliny odbyła się 10 czerwca 2016 roku. Była to zarazem nasza ostatnia wspólna wędrówka. Z wyprawy pozostały zarejestrowane dźwięki, obrazy i przede wszystkim, wspomnienia zapisane na zawsze w pamięci.

Chcielibyśmy w imieniu Bartka zaprosić wszystkich jego bliskich, osoby związane z Doliną Będkowską, mające serce do tego miejsca, ale także wszystkie te osoby, które nigdy nie dotarły do Doliny, tudzież z braku czasu, chęci, lub innych życiowych powodów, a które Bartek zachęcał do jej zobaczenia, do wspólnej wyprawy. Termin wyjazdu nie jest przypadkowy, gdyż zbiega się z pierwszą rocznicą śmierci Bartka.

Będzie to podróż w czasie, pełna wspomnień, ale także spotkanie z teraźniejszością, spotkanie z samym sobą, w obliczu tego co piękne ale i niebezpieczne, czyli z przyrodą.

Jednodniowa wycieczka „Szlakiem Bartka Cieszyńskiego…” do Doliny Będkowskiej odbędzie się 3 września 2017 roku (niedziela). Godzina wyjazdu - 10:00 z parkingu przy Muzeum Miasta Jaworzna. Planowany powrót koło godziny 20:00. W ramach wycieczki zobaczymy m.in. „Jaskinię Nietoperzową”, przejdziemy do Brzezinki, wieczorem w „Brandysówce” odbędzie się prelekcja dotycząca Bartka, a potem ognisko. Szczegółowy harmonogram dnia przedstawimy niebawem.

Organizatorem wyjazdu jest Muzeum Miasta Jaworzna przy współpracy ze schroniskiem „Brandysówka” oraz Panem Tadeuszem Boratyńskim.

Wycieczka organizowana jest bezpłatnie (przejazd, ognisko), jedyna cena to koszt wejścia do „Jaskini Nietoperzowej” (około 10 zł).

Ilość miejsc ograniczona (50 osób). Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy odbywają się pod numerem telefonu: (032) 618 19 52.

Zaprasza Dyrektor wraz z pracownikami Muzeum Miasta Jaworzna oraz szczególnie rodzina i przyjaciele.

Dodaj komentarz

Teksty i fotografie opublikowane w portalu stanowią własność intelektualną ich autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz komentarz.
Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu. Nie będą publikowane: Komentarze naruszające netykietę, oraz promujące komercyjne strony, produkty itp. Komentarze obraźliwe, bądź nie wnoszące nic do dyskusji. Komentarze propagujące nienawiść, rasizm, nietolerancję wobec poglądów, przekonań i wyznań. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy umieszczanych przez użytkowników i gości serwisu. Odpowiedzialność za treść postów ponosi wyłącznie ich autor. Komentarze nie są materiałem prasowym w rozumieniu prawa prasowego.


Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us