Menu

Jav Music Festival już trwa - na początek klasyka

 • Autor 

javfest2017 1 112Tak, to naprawdę skrzypce najwybitniejszego lutnika na świecie - Stradivariusa, jedne z tysiąca, a więc zapewne bardzo drogie i wysoko ubezpieczone. Setki, tysiące dolarów?

Lepiej nie przyprawiać się o zawrót głowy. Bo w głowie i tak zakręciło się, kiedy zabrzmiał pierwszy koncert pierwszego ?JAV Festiwalu?. Żeby nie było niedomówień - konferansjer zapowiadał "Dżaw Festiwal", co znaczy, że wkraczamy w światową, bardziej anglojęzyczną wersję rzeczywistości.

Tak, było światowo i to nie tylko za sprawą skrzypiec z najwyższej półki, ale zarówno szyk, klasa wykonawców jak i atmosfera oraz reakcje publiczności na światowych miano zasługiwały, choć zdarzyło się bić brawo w momentach, w których na światowych salach trwa cisza.


javfest2017 1 102Ale to może świadczyć o fakcie, że emocje brały górę i trzeba było je strząsnąć przed wysłuchaniem kolejnej części "Czterech Pór Roku? Antonio Vivaldiego, czy po części koncertu Josepha Haydna.
Na koniec była perełka, a nawet perła - "Violintango" Melani Mestre, jako prawykonanie utworu w Polsce, a więc mieliśmy w Jaworznie cały przekrój wybitnej muzyki w wybitnym wykonaniu.
Bo po pierwsze, dla nas, jaworznian, akompaniament ?Archetti? pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza, naszej orkiestry kameralnej, to duma i zaszczyt, a po drugie - wielka już dziś postać violinistyki, dwudziestosześcioletni (urodziny obchodził kilkanaście dni temu), Yury Revich, rosyjski wybitnie utalentowany skrzypek, mający już swoje miejsce w światowej wikipedii i w historii takich sal koncertowych jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, La Scala w Mediolanie, czy Tonhalle w Zurychu, to wyróżnienie dla naszego miasta.


Polecamy również:

 • Baptiste Herbin i pięć innych saksofonów w ostatnim dniu Jav Music Festival
 • Five Sax skradł serca jaworznianek - dziewczyny piszczały!
 • Jak żyć po takim koncercie, Panie, jak żyć? BartolomeyBittmann w Jaworznie

 • javfest2017 1 74Mimo że młody, muzyk angażuje się również w działalność charytatywną, przychodzącą z pomocą ludziom z autyzmem. Dla tego celu zorganizował pierwszy w Wiedniu festiwal "All for Autism".

   

  Składamy wielki szacunek.

  Rzadko mamy okazję wysłuchać w całości ten piękny, skomponowany przez... księdza utwór.
  Tak Vivaldi, co pewnie zaskakuje tych, którzy słyszą to po raz pierwszy, był katolickim księdzem!

  Może dlatego, wgłębiając się w filozofię chrześcijańską, obcując z Bogiem, zgłębiając wiarę, miał tak wielką wrażliwość i delikatność, którą słychać w niemal każdym dźwięku tej kompozycji - "Cztery Pory Roku".

  javfest2017 1 118Skoro barok, to i klawesyn, czyli pełnia szczęścia dla wielbicieli tego rodzaju muzyki, ale i dla tych, którzy na co dzień nie słuchają klasyki.

  Ta muzyka nie może się nie podobać, nie może nie zainteresować nawet kogoś z drewnianym słuchem.
  Jest po prostu bezwarunkowo, bezwzględnie piękna.

  Jak na tle jaworznickiej sceny prezentowały się "Stradivariusy" o imieniu ?Księżniczka Aurora? z roku 1709?

  Słychać w nich wyjątkowość, doskonałe wyważenie dźwięku poszczególnych strun, bardzo ładnie prezentuje się struna ?e?, która brzmi bardzo stonowanie, co nie jest tak oczywiste w innych instrumentach, choć, jak powiedział jeden z muzyków, profesorów obecnych na koncercie, gdyby nie wiedział, że to skrzypce tego lutnika, to po dźwięku nie poznałby, że są jednymi z "tych" stradivariusów.

  javfest2017 1 115Bywają po prostu jeszcze bardziej wyjątkowe.

  Niemniej wybitne ucho znawcy zachwyciło się i ukontentowało ucztą dźwięków, a wzrokowcy mogli dodatkowo nacieszyć się świetnym oświetleniem sceny, co spowodowało, że można było przeżywać emocje razem z muzykami, widząc ich skupione twarze, na co zwracamy uwagę oświetleniowców w różnych innych salach.

  Wielkimi brawami przyjęto dwa pozostałe utwory, a po koncercie jeden z muzyków wśród publiczności stwierdził, że gra Yury Revicha to nowa fala w światowej interpretacji. Powiew świeżości, ale i innego niż do tej pory rozumienia klasyki.

  Posłuchać nie posłuchamy, ale oglądając zdjęcia możemy nieco wczuć się w klimat koncertu, mając na to bardzo mało czasu, ponieważ kolejny koncert już dziś, w piątek. Być może są jeszcze ostatnie bilety, a więc zapraszamy na godzinę 19.00.

  UWAGA Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu LINKUJ - NIE KOPIUJ! .

  A dla cierpliwych Yury z orkiestrą z Lebanonu

   

  Powrót na górę

  Instytucje miejskie

  Kultura

  Polskie portale

  INSTYTUCJE

  Miasta różne

  Follow Us