Menu

Śmieciowa manipulacja informacją

  • Autor  MJ

Fotolia 64252727 XS CustomZ uwagą dotyczącą wiadomości na temat utraty zniżki śmieciowej dla rodzin wielodzietnych, opublikowanej przez jeden z portali, zwrócił się do nas czytelnik, który zauważył mało precyzyjne sformułowanie informacji o "sprawcach" takiej decyzji.
Czytelnik uważa, że powinno się w pierwszych słowach artykułu napisać o zmianie w ustawie, a nie sugerować, że to właśnie w Jaworznie rodziny wielodzietne są poszkodowane, bo tworzy to mniemanie, że to Jaworzno coś odbiera mieszkańcom.
Przyjrzeliśmy się konstrukcji informacji i mamy wrażenie, że uważny czytelnik ma rację.

Jaworznickie zasady przewidywały na mocy uchwały Rady Miejskiej z sierpnia 2013 roku opłatę 8 złotych od osoby miesięcznie za gospodarowanie odpadami, pod warunkiem, że zostanie zadeklarowana ich segregacja.


Niewiele ponad rok taki stan obowiązywał, bo oto na mocy nowelizacji Ustawy z dnia 13 września 2006 roku, wszyscy, którzy mieli jakieś przywileje, stracą je niemal z dnia na dzień.

 

Niestety sprawa która jest autorstwa wyłącznie osób stanowiących prawo w naszym kraju, okazała się powodem do manipulacji i do obwiniania o utratę przywilejów jaworznicki MZNK, albo przynajmniej do sprytnego żonglowania informacją.

W jednym z portali widnieją zapowiadające artykuł takie słowa: "Rodziny wielodzietne Jaworzno stracą ulgę za odbiór śmieci", "Smutne wieści dla rodzin wielodzietnych w Jaworznie", "Dzisiaj Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych poinformował o tym, że rodziny z trojgiem i większą liczbą dzieci w naszym mieście stracą prawo do ulgi za odbiór śmieci"

Nie trzeba być wysokiej klasy socjologiem, czy psychologiem ani w ogóle nie trzeba być żadnym z nich, aby domyślać się reakcji czytelnika na takie dictum.
Od dawna wiadomo, że większość czytelników wyrabia sobie opinie na temat danej sprawy na podstawie pierwszych przeczytanych zdań w temacie. Zagłębianie się dalej w tekst dla zwykłego obywatela, który w pierwszym zdaniu dowiaduje się że traci ulgi jest bezsensowne, bo nie ma znaczenia dla niego z jakiego powodu coś traci. Jednak w świadomości zostaje przeświadczenie, ze to właśnie w Jaworznie wielodzietni będą musieli płacić więcej i że to MZNK jest sprawcą tej "szkody".

Tak właśnie wygląda manipulacja opinią społeczną, która ma na celu prowadzić do zniechęcenia czytelnika wobec określonej grupy, w tym wypadku ogólnie rzecz biorąc, zarządzających miastem i jego instytucjami.

Przestrzegamy przed bezkrytycznym przyjmowaniem wszystkiego, co daje się znaleźć w sieci i przed przedwczesnym wydawaniem opinii na tematy, które wydają się być bulwersujące, ale nie w tym sensie, w jakim bulwersować powinny. Tym razem to ustawa i rząd podpisujący ją są powodem odebrania przywilejów osobom w trudniejszej sytuacji materialnej, takim, które ponad wartości materialne stawiają dobro rodziny i wielodzietne szczęście.

Do artykułu opracowanego przez Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych odsyłamy POD TEN ADRES.

Zachęcamy do wyrobienia sobie własnego zdania ..

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us