Menu

Podróż w czasie i przestrzeni Hyperloop w Jaworznie

  • Autor 

mszarownagorka250617 22Transport towarów to jedna z największych i najbardziej wymagających dziedzin gospodarek wszystkich krajów bez masowego przemieszczania zarówno surowców, półproduktów, jak i gotowych wyrobów, ale i ludzi, nie ma szans na jakikolwiek rozwój, na wdrażanie nowych technologii, w końcu na zadowolenie mieszkańców i ich wygodę egzystencji.
Wątek transportu w Jaworznie pojawia się od jakiegoś czasu coraz częściej, a to za sprawą autobusów, a to za sprawą rowerów i tras dla nich, a to za sprawą elektryfikacji komunikacji właśnie w kontekście autobusów, o których wszyscy wiedzą, że w Jaworznie są pionierskimi w skali światowej rozwiązaniem, a eskalacja tego rozwiązania będzie następować w najbliższym czasie bardzo szybko.

hyperloop280617 7Nie tak dawno zaś, mieliśmy okazję gościć na konferencji dotyczącej transportu opartego o inteligentne, autonomiczne pojazdy elektryczne - (obszerna relacja tutaj) w których testowanie, jak zadeklarował nasz Prezydent, Pan Paweł Silbet, Jaworzno bardzo chętnie się zaangażuje.

Nie minęło kilka tygodni, kiedy usłyszeliśmy o czymś, co kojarzy się bardziej z kosmosem, niż z transportem naziemnym. Ale czy tak naprawdę naziemnym?
Konferencja z Udziałem Prezesa zarządu EUROLOOP, Pana Marka Gutowskiego, na zaproszenie Prezydenta Pana Pawła Silberta odbyła się w bibliotece jaworznickiej.

hyperloop280617 25Podczas konferencji wprowadzono dziennikarzy w temat podróży, bądź też transportu w specjalnych kapsułach, mogących wewnątrz ogromnych tulei rozwijać prędkość nawet 1200 kilometrów na godzinę.
W przybliżeniu to może wyglądać tak, jak wymyślona już w XIX wieku i wykorzystywana w zakładach przemysłowych uczelniach, koncernach poczta pneumatyczna, znana choćby z filmów fabularnych.

W tym wypadku mała kapsuła do której wkładano list, czy drobne przedmioty popychana sprzężonym powietrzem wędrowała systemem rur do adresata.

Tyle że w pomyśle firmy EUROLOOP chodzi w dużym stopniu o wyeliminowanie powietrza, stawiającego wielki opór. Ten problem to jeden z większych problemów współczesnego transportu. Ogromna ilość energii wkładanej w napędzanie pojazdów zużyta zostaje na pokonanie oporów powietrza.hyperloop280617 44W tubach - tulejach inżynierów, którzy przystąpili do konkursu Elona Muska i znaleźli się w pierwszej piątce najlepszych rozwiązań,  ma nie być powietrza, przez co ilość energii przeznaczonej na rozpędzenie i przesył towarów, nawet bardzo dużych - mówimy o kontenerach o średnicach wynoszących 3, 7 metra, będzie stosunkowo znikoma.


To wizja przyszłości ale nie tak dalekiej, jak można byłoby sobie wyobrazić, Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, to w okolicach roku 2020 moglibyśmy się spodziewać prób i uruchomienia i pierwszych komercyjnych zastosowań tej technologii. W Jaworznie linia testowa miałaby przebiegać od Gigantu do Szczakowej, zgodnie z przebiegiem wcześniejszej linii kolejowej. To doskonałe miejsce, mówi Pan Gutt - Mostowy, nie tylko pod względem lokalizacji, czy łatwości przystosowania do projektu.


hyperloop280617 29Jaworzno, kiedy je poznał, kiedy zwiedził wywołuje u niego niezwykłe odczucia. Z takim miastem spotkał się po raz pierwszy w skali nie tylko polskiej, ale i światowej. Doskonale zorganizowana infrastruktura, dążność do innowacji w wielu dziedzinach, brak obaw przez stosowaniem nowych technologii wybiegających w przyszłość daleko od innych miast.

To wszystko powoduje że niedługo, za sprawą podpisanego 28 czerwca listu Intencyjnego, w naszym mieście możemy gościć największe sławy naukowe z całego świata.
To właśnie firma EUROLOOP zatrudnia ludzi z całego świata będących najlepszymi specjalistami w swoich dziedzinach.
Szef przekonał ich, aby zechcieli pracować w Polsce, a dziś mamy niemal pewność, że dzięki nim Jaworzno zaistnieje na mapie świata jako "udziałowiec" pionierskich przyszłościowych rozwiązaniach transportowych.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us