Menu

Afera - spotkanie z autorem książki o Azocie lat 70...

  • Autor 

eskotnspotk_1.jpg

Spotkanie z autorem zdobywającej coraz większą popularność książki "Afera", Panem Edwardem Skotnickim, o wydarzeniach na przełomie lat 70 i 80 XX wieku w Zakładach chemicznych Azot w Jaworznie odbyło się we wtorek, 17 grudnia w audytorium Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Nad wyraz ciekawi byli jego uczestnicy kulisów powstania tego niemal dokumentu na temat wydarzeń, które obiegły całą Polskę w wyniku kontroli, która spowodowała, że ówczesny dyrektor zakładu popełnił samobójstwo.

Spotkanie przebiegło w niemal rodzinnej atmosferze, bo oprócz mieszkańców zainteresowanych historią miasta pojawili się byli pracownicy Azotki, którzy spotkali się po latach.

Rozmowy, wspomnienia zostały przywołane dość szybko i oprócz rozmów o książce i prób zidentyfikowania faktów oraz występujących w niej osób, których nazwiska zostały zmienione, rozmawiano również o tamtych czasach, o trudnościach życia w komunie, kiedy na pólkach w sklepach nie było nic, a w dobra opływali tylko aparatczycy i oddani przyklaskiwacze jedynie słusznej partii, jaka była PZPR.

Choć i dziś pojawiają się tęskniące do tamtych czasów głosy.
Być może właśnie tych, którym było dobrze wtedy, być może tych, którzy czerpali z dobrodziejstw jakie stwarzało bycie w partii i popieranie sowieckiej dominacji nad Polską i Polakami.
Ale to tylko dygresja.

eskotnspotk_2.jpgPan Edward Skotnicki przywołał kilka nieznanych faktów z historii Azotki, nie zdradzając jednak żadnych istotnych szczegółów zawartych w swojej książce, aby przyszły czytelnik sam mógł odkryć paradoksy tamtego systemu i zabawić się w śledczego, rozszyfrowującego autentyczne postaci ówczesnego Jaworzna.

Spotkanie trwało ponad dwie godziny a jego uczestnikom wcale nie było śpieszno do domów.

Zdając sobie sprawę, że w tym przedświątecznym czasie nie wszyscy mogli przybyć i poświęcić czas, zapraszamy do zakupu książki. Najpewniejszym miejscem jest księgarnia Nowela przy ulicy Grunwaldzkiej.

Zachęcamy również do naszych artykułów poświęconych satyrycznej twórczości autora Afery.  To naprawdę wnikliwe i ciekawe obserwacje ówczesnego  życia społeczno politycznego podane z dozą humoru i rezerwy.

Z KART HISTORII - AZOT - Twórczość satyryczna Edwarda Skotnickiego.


eskotnickiafera330.jpgW 1979 roku w Zakładach Chemicznych ?Organika-Azot" w Jaworznie przeprowadzono niespodziewaną i zaskakująco wnikliwą kontrolę gospodarki magazynowej, produkcji i sprzedaży wyrobów. Kontrola przeprowadzona przez inspektorów Najwyższej Izby Kontroli wykryła niedociągnięcia określone przez kontrolujących jako poważne przestępstwa gospodarcze. Raport pokontrolny NIK trafił wkrótce do prokuratury i w krótkim czasie spowodował prawdziwe trzęsienie ziemi w zakładzie, mieście i województwie. Kilka tygodni później nastąpiły pierwsze aresztowania i nie było dla nikogo tajemnicą, że będą następne. 9 maja 1979 roku jeden z głównych uczestników tych wydarzeń - dyrektor techniczny zakładu popełnił samobójstwo, połykając cyjanek sodu w swoim własnym gabinecie.Spotkanie z naocznym świadkiem tych wydarzeń, autorem poświęconej im książki, Edwardem Skotnickim odbędzie się już we wtorek, 17 grudnia o godzinie 17.00,  w galerii Ex Libris Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na fascynującą opowieść zaprasza autor i portal MojeJaworzno.pl..


eskotnickiafera330.jpgW 1979 roku w Zakładach Chemicznych ?Organika-Azot" w Jaworznie przeprowadzono niespodziewaną i zaskakująco wnikliwą kontrolę gospodarki magazynowej, produkcji i sprzedaży wyrobów.

Kontrola przeprowadzona przez inspektorów Najwyższej Izby Kontroli wykryła niedociągnięcia określone przez kontrolujących jako poważne przestępstwa gospodarcze.

Raport pokontrolny NIK trafił wkrótce do prokuratury i w krótkim czasie spowodował prawdziwe trzęsienie ziemi w zakładzie, mieście i województwie. Kilka tygodni później nastąpiły pierwsze aresztowania i nie było dla nikogo tajemnicą, że będą następne.

9 maja 1979 roku jeden z głównych uczestników tych wydarzeń - dyrektor techniczny zakładu popełnił samobójstwo, połykając cyjanek sodu w swoim własnym gabinecie. Ten dramatyczny akt desperacji cenionego i lubianego człowieka był szokiem dla wszystkich, którzy go znali.

Dlaczego do tego doszło? Jak silną presję na działania porządnych i uczciwych z zasady obywateli może wywrzeć chora ambicja gorliwych wyznawców jedynie słusznej ideologii, zmuszając ich do działań niezgodnych z obowiązującym prawem? Dlaczego sposób działania kierownictwa zakładu, który w niczym nie odbiegał od przyjętego stylu i powszechnie stosowanych wzorców nagle okazał się zwykłym, pospolitym przestępstwem?

Na wszystkie te pytania stara się odpowiedzieć autor wspomnień - współuczestnik opisywanych wydarzeń, który na podstawie swoich doświadczeń i obserwacji odtworzył wiernie tło tzw. ?afery azotowej".


Edward Skotnicki - urodzony 7 grudnia 1943 roku w Mysłowicach - Dziećkowicach. Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Studium Podyplomowego Ochrony Roślin na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
W latach 1967 - 1991 pracował w Zakładach Chemicznych Azot w Jaworznie. Od 1991 roku prowadzi własne przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowe.

Zamiłowania: historia, geografia, muzyka, sport, turystyka, literatura faktu.

Współtwórca kabaretu amatorskiego ?Banknocik", działającego w ramach Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego w latach 1977 - 85.

Autor wielu nieopublikowanych dotąd tekstów i piosenek satyrycznych .

Żonaty, troje dorosłych dzieci i sześcioro wnucząt.
Szczegóły

  • Rodzaj literatury:Literatura obyczajowa

  • Wydawca:Novae Res, 2013
  • Format: 121x195mm, oprawa miękka ze skrzydełkami
  • Wydanie: Pierwsze
  • Liczba stron: 286
? ISBN: 978-83-7722-913-2
 
eskotnickiafera6900.jpg

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us