Menu
reklama
reklama
reklama

Cios dla opozycji w Jaworznie - I znów w plecy


plecy 1Kilka dni temu, przez media przeszła informacja, która moim zdaniem kładzie kres nadziejom opozycji na zdobycie władzy w Jaworznie. U nas temat nie wywołał większej refleksji, napiszę więc kilka słów od siebie.

Chodzi oczywiście o pomysł rządzącej partii, aby ograniczyć liczbę kadencji wybieranych w wyborach bezpośrednich prezydentów miast do dwóch. Ponieważ prezydent Paweł Silbert ma już tych kadencji za sobą aż cztery, kilku naszym opozycyjnym radnym wydawało się że oto właśnie otwiera się wymarzona ścieżka do władzy.

Nie potrafili wygrać z nim w pojedynku wyborczym, więc sądzili ze pomoże im prawo ustanowione specjalnie pod nich.

Także jedna z mocno opozycyjnych wobec prezydenta i rządzącej większości już witała się z przysłowiową  gąską. Radni opozycyjni na sesjach formułowali opinię, że prezydent Paweł Sibert, jest najgorszym wyborem dla miasta, wybranym właściwie przez nieporozumienie.

Zwłaszcza radni Kozik i Lenhort celowali w tym procederze. Mówili, w ostrych słowach, że nie ma mandatu do rządzenia. Oni mają mandat wyborców do krytykowania wszystkiego co powstaje w Jaworznie. Nawet jeśli rozmija się to z rzeczywistością. Tym gorzej dla faktów.

Tłumaczyłem, że prawo nie działa wstecz i że można zastanawiać się nad ograniczeniem kadencji osób sprawujących funkcje w samorządzie, lecz liczenie kadencji należy zacząć od obecnej, a nie skakać do tyłu. Sam pomysł jest dyskusyjny, natomiast wprowadzenie go wstecz byłoby niezgodne z konstytucją. Wprowadzenie go w życie zgodnie z pierwotnym zamysłem byłoby złamaniem przepisów prawa i na pewno byłoby poddane pod osąd i rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego.

Dziwię się, że w centrali PiS-u nie znalazł się nikt, kto już prawie rok temu, nie powiedział prezesowi Kaczyńskiemu, że robi błąd, zgłaszając ten pomysł w tej formie. Sprawa posłużyła środowiskom niechętnym rządowi, do przedstawienia obecnej większości parlamentarnej jako z definicji antysamorządowej i grzebiącej ze złą wolą w przepisach prawa.

Dobrze, że później przyszła refleksja i wycofano się z tego szkodliwego pomysłu. Owszem, najprawdopodobniej wejdzie w życie ograniczenie kadencji osób sprawujących funkcje wykonawcze do dwóch, ale ich liczenie zaczynać się będzie od przyszłej kadencji.

Nawet mocno opozycyjna gazeta stwierdziła, że Paweł Sibert będzie mógł się po raz piąty ubiegać o stanowisko prezydenta miasta.

Moim zdaniem dotychczasowy prezydent ma największe szanse na kolejną kadencję i na reelekcję, bo stoją za nim dotychczasowe dokonania, a nie pustosłowie i zwykłe chciejstwo nie poparte głosami wyborców.

Życzę mu żeby wygrał po raz piąty. Wtedy ciśnienie u niektórych mocno i trwale się podniesie, co jak wiadomo niestety nie jest obojętne dla zdrowia.

                                                            Andrzej Węglarz.

aweglarzAndrzej Węglarz

Z wykształcenia prawnik. W 1990 rada miasta powołała go na urząd prezydenta Jaworzna, reelekcję na to stanowisko uzyskał w 1994 roku. Funkcję tę pełnił do roku 1998. Od 2014 roku po raz kolejny został radnym Rady Miejskiej w Jaworznie z z ramienia Stowarzyszenia Jaworzno Moje Miasto

Komentarze   

# Mieczysław Kijowski 2018-02-10 08:15
Pan Paweł Silbert pełni funkcję już 4 ta kadencję . 5 tą i dalszą Mu życzę !
Jest osobą sprawną i dobrze ułożoną pod względem organizacyjnym i wizjonerem na przyszłość w prowadzeniu naszego miasta. Z miasta - sypialni dla zakładów pracy - zrobił duże miasto liczące sie w Wojwództwie Śląskim . To nie kopciuszek , ale miasto kultury ,nauki , sportu. Wybudował przede wszystkim drogi tranzytowe , biblioteką publiczną /tak licznie odwiedzaną przez młodzież jak i seniorów w różnym wieku. Miejsce wernisarzy z STK , odczyty, . Uniwersytet 3 go wieki itp /
Zagospodarowanie północnego krajobrazu Jaworzna skupionego wokół Geosfery i Ośrodka Gródek.
Bardzo mocno w ostatnich latach buduje nowe mieszkania TBS dla młodych i potrzebujących małżeńst .Prezydent obronił się przed zakusami Metropoli Śl- Z , dlatego mamy jeszcze transport atobusowy / ciągle nowe autobusy elekryczne . Sąsiedzi zza Przemszy zadroszczą nam tej organizacji transportu pasazerskiego .
Pan Paweł Silbert jest dobrym "menażerem "i dobrze sprawuje swój urząd . Niecxh będzie jak najdłużej ,bo na jego miejsce nie widzę NIKOGO . Skupmy się wokół niego , pomagajmy Mu a nie podkładajmy kłód w pozytywnych poczynaniach .
Osobiście życzę Mu zdrowia i energii oraz spokoju w kazdym dniu i dalsze lata / 8. 02 2018 r miał urodziny /
Pozdrawiam
Mieczysław Kijowski
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Teksty i fotografie opublikowane w portalu stanowią własność intelektualną ich autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz komentarz.
Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu. Nie będą publikowane: Komentarze naruszające netykietę, oraz promujące komercyjne strony, produkty itp. Komentarze obraźliwe, bądź nie wnoszące nic do dyskusji. Komentarze propagujące nienawiść, rasizm, nietolerancję wobec poglądów, przekonań i wyznań. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy umieszczanych przez użytkowników i gości serwisu. Odpowiedzialność za treść postów ponosi wyłącznie ich autor. Komentarze nie są materiałem prasowym w rozumieniu prawa prasowego.


Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us