Menu

Jak za dawnych lat - przedwojenna piosenka filmowa - Archetti

  • Autor 


archetti250617 9Stare kino zawsze było w modzie. Nawet wtedy, kiedy kinem starym jeszcze nie było. Polskie stare kino powstawało przed wojną, w latach kiedy Polska była mocarstwem artystycznym, kiedy najlepsi aktorzy mogli ubiegać się o kontrakty za granicą, a nawet w Hollywood.

Wszystko szło w jak najlepszym porządku, kiedy wybuchła druga wojna światowa. To między innymi artyści, świat bohemy, , aktorzy, piosenkarze, muzycy byli przekonani, że wojna potrwa najwyżej kilka tygodni. Pesymiści mówili o miesiącach, ale chyba nikomu nie przyszło do głowy, że będzie to długie sześć lat. Sześć lat gehenny, niszczenia narodu polskiego, mordowania ludzi sztuki i samej sztuki, jej wszelkich przejawów, tak aby polskiej kultury świat nie zobaczył więcej.

archetti250617 21 2Kiedy wydawało się że z końcem wojny przyjdzie lepszy czas, okazało się że to tylko ułuda i gehenny ciąg dalszy. Kolejne sukcesywne mordowanie Polaków, eksterminacja polskiego świata inteligencji, artystycznego, i wielka praca nad tym, aby z tych, co pozostali, nikt nie pamiętał, nie chciał pamiętać.
Kto nie poddał się ideologii narzuconej przez wschód, przez Moskwę, musiał zginąć.

Naród przerzedzony, zdziesiątkowany albo musiał zapomnieć, musiał przestać mówić, a nawet myśleć o tym, co było przed wojną, o tamtej pięknej, wielkiej, kwitnącej artystycznie Polsce.
W tym nieszczęściu okazało się że byli ludzie, którzy schowali, ochronili przed zagładą niewielką cześć sztuki, w tym kinematografii.
I mimo, że pochodziła ona przecież z tej starej, niedozwolonej, przedwojennej polski, udało się jej po pewnym czacie wyjść na światło dzienne. Już w latach sześćdziesiątych XX wieku w ówczesnej telewizji niesłychanym powodzeniem cieszył się program Stanisława Janickiego "W starym kinie" w którym wybitny znawca kina przed i powojennego prezentował dokonania polskiej i zagranicznej kinematografii.

archetti250617 38 2Oczywiście wolno było emitować tylko filmy niekłócące się z socjalistyczną ideologią, ale na szczęście takich wiele pozostało po okupacji i tak zarówno pamiętający przedwojnie, jak i młodzi mogli poznać piękno czarno białej, a i niemej filmowej skarbnicy.

Ale jeszcze długo nie wolno było mówić o losach tych, którzy tak wojny, jak i sowieckiej dominacji nie przeżyli.
W przestrzeni publicznej pojawiły się nazwiska starszych aktorów, artystów, takich jak Mieczysław Fogg, Władysław Szpilman, Hanka Ordonówna, Adolf Dymsza, Antoni Fertner, Aleksander Żabczyński. Niektórzy zmarli tuż po wojnie, ale los dla ich geniuszu okazał się łaskawy.
Nie przeżył niestety Eugeniusz Bodo, czyli Bohdan Eug?ne Junod, który jeszcze w 1943 roku został zamęczony przez sowietów pod pozorem rzekomego szpiegostwa, kiedy to oskarżono go o ten czyn na podstawie prac nad komediowym filmem ?Uwaga szpieg?.


Dopiero nie dawno Fenomen i losy Bodo ujrzały światło dzienne i w roku 2011 odsłonięto Kotłasie na cmentarzu Makaricha pomnik, będący także symboliczną mogiłą artysty. W roku 2016 nakręcono fim ?Bodo?, który pokazywał nie tylko drogę artystyczną Junod, ale i fenomen przedwojennej Polski, o której przez długie lata nie wolno było nawet pomyśleć.
archetti250617 40 2A dziś Orkiestra Kameralna Archetti zaprezentowała program złożony z przedwojennych melodii filmowych, ilustrujących wtedy każdy nakręcony obraz. W większości to filmy rozrywkowe, komedie, urocze historie miłosne, albo śmiesznostki sytuacyjne.
Przed każdym utworem, których aranżerem był Artur Majewski, wyświetlono na ekranie krótki fragment każdego filmu zawierający część piosenki, śpiewanej przez samego Bodo, Dymszę, Ordonównę, Fogga, Kiepurę...
Na początku sala usłyszała wiązankę fragmentów melodii, aby potem w wysłuchać rewelacyjnie oddanego klimatu filmów w wersji instrumentalnej - kameralnej.
A więc Umówiłem się z nią na dziewiąta, Już nie zapomnisz mnie, Brunetki, blondynki, Już taki jestem zimny drań, Ach śpij kochanie, Miłość ci wszystko wybaczy i inne.
W melodiach został pięknie oddany klimat tamtych lat, tamte emocje, tamte porywy duszy i serca. W naszym filmie właśnie wiązanka rozpoczynająca koncert. A poniżej zdjęcia.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us