Menu

Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w Jaworznie - konferencja - Dziecko z zaburzeniami rozwoju

  • Autor 


Autyzm konferencja jaworzno 3Konferencją naukowo szkoleniową pod tytułem ?Całościowe zaburzenia rozwoju  ? jak pomóc dziecku i jego rodzinie? zakończyły się w Jaworznie Dni Godności Osób Niepełnosprawnych. Wprawdzie konferencja była oddzielnym wydarzeniem, to jednak w pisywała się w ten poświęcony niepełnosprawnym okres.

Całość zagaił Pan Grzegorz Stano Dyrektor Poradni Psychologiczno ? Pedagogicznej w Jaworznie, witając przybyłych gości oraz zaproszonych wykładowców. Z uznaniem o organizacji konferencji wypowiadała się Pani Maria Materla, Pełnomocnik prezydenta Jaworzna do Spraw Osób Niepełnosprawnych, jednocześnie Radna Sejmiku województwa Śląskiego.


Wykłady, które wysłuchali zaproszeni goście poświęcone były autyzmowi, dotykającemu dzieci w wieku kilku lat. Autyzm to złożone zaburzenie rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, charakteryzujące się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji interpersonalnych, zubożeniem i stereotypowością zachowań oraz trudnościami z integracją wrażeń zmysłowych.
Autyzm, mimo zdefiniowanych objawów klinicznych, nie jest łatwy w diagnozowaniu. To zaburzenie utrzymujące się do końca życia, choć są pewne możliwości złagodzenia jego objawów.
Istnieją lekarze, naukowcy, którzy uważają że choroba kiedyś będzie uleczalna, kwestia tylko czasu, kiedy ich wiedza zostanie uzupełniona nowymi badaniami, nowymi odkryciami i uda się znaleźć jej sedno i sposób całkowitego wyleczenia.
Duże problemy sprawia również różnicowanie autyzmu z zespołem Aspergera, które to schorzenie zostało wyodrębnione dopiero w połowie XX wieku, jako zaburzenie różniące się znacznie od cięższych postaci autyzmu.
Autyzm konferencja jaworzno 4Zróżnicowanie autyzmu sprawiło, iż konieczne stało się stworzenie tzw. spektrum zaburzeń autystycznych, gdzie na jednym końcu umieszczono typowy autyzm (Kannera) ? a na drugim zespół Aspergera ? jako najbardziej łagodną formę zaburzeń autystycznych.

Doskonały wykład zaprezentowała dr nauk medycznych, Pani Katarzyna Wojaczyńska ? Stanek  ?Całościowe zaburzenia rozwoju okiem neurologa dziecięcego?.

Pani Doktor, jako doskonały praktyk i teoretyk w niezwykle przystępny, często humorystyczny i bardzo szczery sposób objaśniła różnice pomiędzy stopniami zaburzeń. Jej wykład przyjęty został brawami.

Autyzm konferencja jaworzno 13?Z autyzmem mi po drodze?, wystąpienie mgr inż. Iwony Kowalskiej matematyka, pedagoga specjalnego, rodzica dwóch chłopców z zespołem Aspergera, było również niezwykle interesujące.

Mama, która przy swoich dwóch synach zgłębiła całą wiedzę dotyczącą zaburzenie, z którym można osiągając sukcesy w nauce, w pracy, a jednak konieczne jest monitorowanie dotkniętego nim, aby nie doszło do nieoczekiwanych niebezpiecznych zdarzeń.

Szereg trudności wręcz walki o dobrą diagnozę dla synów, oraz pokonanie problemów związanych z nie zawsze przychylnymi placówkami oświatowymi i wytrwałość w pracy dla własnych dzieci wzbudziły wielki podziw

Autyzm konferencja jaworzno 23Wystąpienie Pana Adama Ławickiego pedagoga, diagnosty, terapeuty założyciela Stowarzyszenia Jednym słowem z Opola pod tytułem ?Terapia dziecka ze spektrum autyzmu w ujęciu funkcjonalnym?, pokazało jak małymi krokami osiągnąć poprawę stanu pacjenta autystycznego, którego on nazywa klientem.

Jak sprawić, aby klient nie bał się zmian w podejściu do Jego problemu, do Jego, w pewnym sensie, zamkniętego świata?

Zebrani wysłuchali przykładów na oczekiwania rodziców, którzy nie zawsze mając dziecko autystyczne, czy tez z zespołem Aspergera, edukują się w kierunku poznania istoty zaburzeń i poznania potrzeb dziecka.

Autyzm konferencja jaworzno 27Na koniec wystąpiła Pani psycholog Aleksandra Szymańska z referatem; ?Doświadczenia Poradni Psychologiczno ? Pedagogicznej w Jaworznie w zakresie pracy z małym dzieckiem w ramach zajęć wczesnego wspomagania rozwoju ? przykłady dobrej praktyki?.

Prezentacja miała na celu pokazanie w jaki sposób organizowana jest w Jaworznie praca z dziećmi w odwołaniu do ustaw, przepisów obowiązujących i zmieniających się dość często.


W przerwie konferencji pracownicy Poradni Psychologiczno ? Pedagogicznej w  Jaworznie zaprezentowali niezwykłe metody stosowane w terapiach związanych z zaburzoną sensoryką i motoryką pacjentów.
Na stołach pojawił się piasek kinetyczny, zrobiony własnymi metodami, czy też stanowisko do odróżniania twardości przedmiotów. Plany swojej nowej siedziby zaprezentowało Przedszkole Miejskie Nr 24 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Jaworznie, które ma powstać w niedalekiej przyszłości na Łubowcu.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us