Menu

Ekodzieło - Festiwal... ekologiczny!

  • Autor 

FESTIWAL EKODZIEŁO 2017

ekodzelo17W dniach 22 maja ? 1 czerwca 2017 Klub Gaja zaprasza na 3. edycję Festiwalu Ekodzieło. Warsztaty, instalacje, happeningi, pokazy filmów dokumentalnych odbędą się w instytucjach kultury: w Bielsku-Białej ? Galerii Bielskiej BWA, Bystrej ? Gminnym Ośrodku Kultury ?Promyk? oraz Żywcu ? Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. W tym roku mówić będziemy m.in. o drzewach, zamieszkujących je ptakach i pszczołach, które dawno temu wyprowadziliśmy z lasu. Gośćmi festiwalu będzie Cecylia Malik oraz Waldemar Rudyk, artyści zaangażowani w projekty społeczne. Pokaz filmu ?Łowcy miodu? (laureat ?Zielonego Oscara? ? Panda Award 2016) uświetni spotkanie z aktorką Magdaleną Popławską.

Malarka, performerka i aktywistka Cecylia Malik oraz Jacek Bożek z Klubu Gaja zapraszają do udziału w akcji artystycznej ?Pożegnanie drzewa?. Cecylia Malik jest autorką wielu wystaw i projektów artystycznych. Do najważniejszych z nich zaliczyć można: ?Ikonostas Miasto?, ?365 Drzew?, ?Modraszek kolektyw?, ?6 Rzek? i ?Matki Polki na wyrębie?. Od wielu lat współpracuje z Klubem Gaja. Akcję ?Pożegnanie drzewa? poprzedzą warsztaty plastyczne z młodzieżą, która wykona scenografię happeningu i będzie w nim uczestniczyć. Akcji towarzyszyć będzie wernisaż wystawy ?W sercu drzewa stoję? Beaty Tarnawy i prezentacja animacji Klubu Gaja w sugestywny sposób przedstawiającej naszą przyszłość bez drzew.

Cecylia Malik, inicjatorka akcji ?Matki Polki na wyrębie?, włączając się w Festiwal Ekodzieło powiedziała: ? ?Realizując projekt 365 Drzew w latach 2009?2010 codziennie wchodziłam na inne drzewo. To były stare jesiony, wiotkie brzozy, kwitnące kasztanowce, kruche topole. Połowy tych drzew już nie ma. Odchodzą niezauważone z naszego krajobrazu. W tym roku znikło ich ok. dwa miliony. Teraz jestem Matką Polką na wyrębie z malutkim Ignasiem przy piersi. Bez drzew nie ma przyszłości. Wierzę, że zrozumiemy to i nabierzemy do nich szacunku?.

?Powitanie drzewa? czyli wspólne posadzenie lipy drobnolistnej w ogrodzie przy Willi Sixta będzie kontynuacją akcji artystki i Klubu Gaja. W ten dzień zapraszamy także na rozmowę o drzewach z dr hab. Anną Orczewską z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W Galerii odbędą się także warsztaty dla najmłodszych. Dzieci samodzielnie zaprojektują szablony drzew oraz zmontują modrzewiowe domki dla ptaków. Swoje ekodzieła wezmą na pamiątkę i spożytkują dla dobra przyrody.

? ?To dobrze, że tyle teraz mówimy o drzewach. Szkoda jednak, że tylko i wyłącznie w kontekście ich utraty. Nasze stowarzyszenie od początku działalności zajmuje się drzewami. Nie spoczniemy w naszych wysiłkach przedstawiania drzew jako naszych przyjaciół i sprzymierzeńców, a sztuka i twórczość świetnie się do tego nadają? ? podsumował Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Miłośników kina i pszczół zapraszamy do Gminnego Ośrodka Kultury ?Promyk? w Bystrej. W ramach DKF odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego ?Łowcy miodu? Krystiana Matyska. Film zdobył ?Zielonego Oscara? ? Panda Award 2016 podczas festiwalu Wildscreen w Bristolu. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z aktorką Magdaleną Popławską, która w filmie poznaje pracę bartników w różnych miejscach na świecie. Dokument pokazuje życie pszczół i przedstawia niebezpieczeństwa, jakie grożą ludzkiej cywilizacji z powodu masowego ginięcia rodzin pszczelich. Projekcji filmu towarzyszyć będą happening Jacka Bożka ?Miód? i rozmowa z aktorką, która od wielu lat wspiera działania Klubu Gaja. Magdalena Popławska współpracowała z wieloma teatrami i grupami twórczymi, głównie warszawskimi. Od 10 lat jest członkiem zespołu Nowego Teatru w Warszawie. Jest znana głównie z roli Agnieszki w serialu ?Usta Usta?. Za rolę w filmie ?Prosta historia o miłości? Arkadiusza Jakubika otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.

O pszczołach i dzikich zapylaczach mówić będziemy także podczas warsztatów rodzinnych ?Od deski do deski ? budujemy domki dla zapylaczy?, na które zapraszamy w Dniu Dziecka. Rodzice wspólnie z dziećmi będą mogli zbudować olchowe domki dla murarki ogrodowej i innych pożytecznych owadów oraz przyłączyć się do tworzenia instalacji ?Dom dla pszczół?, którą realizuje artysta Waldemar Rudyk.

Tradycyjnie w programie Festiwalu Ekodzieło znalazły się także pokazy filmów dokumentalnych dla dzieci (Docs Against Gravity Film Festiwal) połączone z warsztatami twórczymi dla uczniów ze szkół podstawowych z Gminy Wilkowice. Tym razem inspiracją do pracy twórczej będą filmy dokumentalne ?Chłopiec orzeł? (reż. G.E. Mortensen, Norwegia) i ?Odkurzacze są super!? (reż. K. Mahalic, USA) oraz animacja o drzewach Klubu Gaja.

W Żywcu, w Miejskim Centrum Kultury odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego dla dzieci ?Było sobie drzewo? (reż. M. van der Werf, Holandia). Po projekcji edukatorzy Klubu Gaja rozmawiać będą z publicznością o roli drzew w szczególności w mieście .

Festiwal Ekodzieło 2017 dofinansowano ze środków Miasta Bielska-Białej, Gminy Wilkowice i Miasta Żywiec.  

Program Festiwalu Ekodzieło 2017

BIELSKO-BIAŁA ? GALERIA BIELSKA BWA

22 maja (poniedziałek) godz. 10.00

- ?Pożegnanie drzewa? ? warsztaty plastyczne, przygotowanie scenografii akcji artystycznej

Warsztaty prowadzą: Cecylia Malik, Jacek Bożek

Zapraszamy młodzież, zapisy do 20 maja na adres e-mail: b.tarnawa@klubgaja.pl

22 maja (poniedziałek) godz. 13.00

- ?Pożegnanie drzewa? ? akcja artystyczna z udziałem młodzieży na skwerze przed Galerią Bielską BWA

Akcję prowadzą: Cecylia Malik, Jacek Bożek

22 maja (poniedziałek) godz. 14.00

- wernisaż wystawy Beaty Tarnawy ?W sercu drzewa stoję?

- pokaz animacji Klubu Gaja o drzewach

24 maja (środa) godz. 9.30
- ?Dizajn drzewo? warsztaty twórcze
- ?Od deski do deski? ? budujemy domki dla ptaków

Warsztaty prowadzą edukatorzy Klubu Gaja (warsztaty zamknięte).

25 maja (czwartek) godz.11.00 ? ?Dlaczego drzewa są ważne?? spotkanie z dr hab. Anną Orczewską, Uniwersytet Śląski w Katowicach

25 maja (czwartek) godz. 12.00
? ?Powitanie drzewa? ? sadzenie lipy drobnolistnej w ogrodzie przy Willi Sixta

BYSTRA ? GMINNY OŚRODEK KULTURY ?PROMYK?

23 maja (wtorek) godz. 18.30
- happening ?Miód? ? Jacek Bożek

Gość specjalny aktorka Magdalena Popławska

Współpraca z Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej, gospodarzem pasieki

23 maja (wtorek) godz. 19.00
- DKF - film dokumentalny ?Łowcy miodu? (reż. Krystian Matysek),

- spotkanie z aktorką Magdaleną Popławską występującą w filmie. Film zdobył ?Zielonego Oscara? ? Panda Award 2016 podczas festiwalu Wildscreen w Bristolu.

31 maja (środa) godz. 9.30
- pokaz filmów dokumentalnych dla dzieci ?Chłopiec orzeł? (reż. G.E. Mortensen, Norwegia); ?Odkurzacze są super!? (reż. K. Mahalic, USA)

- warsztaty twórcze

Warsztaty prowadzą: Miłosława Bożek, Aleksandra Grzybowska , Maria Posłuszna (pokaz filmów i warsztaty zamknięte)

1 czerwca (czwartek) godz. 16.30

- warsztaty rodzinne ?Od deski do deski? ? budujemy domki dla zapylaczy

Warsztaty poprowadzą edukatorzy Klubu Gaja

1 czerwca (czwartek) godz. 16.30

- instalacja ?Dom dla pszczół?

Warsztaty prowadzą: Waldemar Rudyk i Jacek Bożek

ŻYWIEC ? MIEJSKIE CENTRUM KULTURY

29 maja (poniedziałek) godz. 10.00
- pokaz filmu dokumentalnego dla dzieci ?Było sobie drzewo? (reż. M. van der Werf, Holandia)

- spotkanie z edukatorami Klubu Gaja (pokaz filmu i spotkanie zamknięte)

Wiecej informacji:

Jacek Bożek, Klub Gaja, tel. 603 636 554

Beata Tarnawa, Klub Gaja, tel. 603 896 554

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us