Menu

Jak dostosować projekt domu do warunków zabudowy na danym terenie?

warunki zabudowy dostosowanie teren jaJeśli chcemy zdecydować się na budowę domu jednorodzinnego, pamiętajmy o przepisach  Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Jakie zmiany wprowadza się wtedy w projekcie domu?

Jeśli chcemy zdecydować się na budowę domu jednorodzinnego, pamiętajmy o tym, że jego projekt musi odpowiadać zapisom zawartym w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego czy też w warunkach zabudowy wydawanych na życzenie inwestora, gdy gmina nie ma planu. Zachodzi też często konieczność dostosowania projektu domu do warunków zabudowy. Jakie zmiany wprowadza się wtedy w projekcie domu?

Gdy wybraliśmy taki projekt domu, który nie będzie spełniał wymogów w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego czy też w konkretnych warunkach zabudowy, wówczas nie będziemy mogli rozpocząć budowy. Niezależnie od tego, czy chcemy zdecydować się na gotowy projekt domu, czy też kupujemy gotowy projekt domu jednorodzinnego, musimy dopasować go do lokalnych warunków.

Projekt indywidualny u architekta


Wprawdzie wykonanie projektu indywidualnego u architekta związane jest z wyższą ceną, to jednak specjalista może wtedy przygotować dla nas taki projekt, który spełni wszystkie nasze wymagania.

Aby mieć pewność, że projekt domu będzie odpowiadał miejscowym warunkom, przekażmy architektowi wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego albo decyzję o warunkach zabudowy. Na ich podstawie architekt opracowuje projekt budowlany.

Gotowy projekt domu jednorodzinnego


W tej sytuacji konieczne jest przystosowanie projektu domu do zapisów gminy, co odbywa się przez tak zwaną adaptację. Gotowe projekty są przygotowywane z myślą o standardowych warunkach, na przykład dotyczących strefy klimatycznej, dlatego może zajść konieczność wprowadzenia koniecznych zmian. Architekt adaptujący może przykładowo zmienić nieco konstrukcję budynku, aby ją wzmocnić.

warunki zabudowy dostosowanie teren ja
Jak wybrać dobry gotowy projekt domu pasujący do lokalnych warunków?


Jak przypominają redaktorzy pracownia-projekty.dom.pl, bardzo ważne jest samo wyselekcjonowanie takiego projektu, który będzie jak najbliższy lokalnym wymogom, aby nie było konieczne wprowadzanie w nim złożonych modyfikacji. Przeprojektowanie domu będzie nie tylko czasochłonne, ale również bardzo drogie, dlatego możemy wtedy zapłacić za usługę znacznie więcej niż przewidywaliśmy.

Warto przy tym wskazać, że nie zawsze możemy wprowadzić w projekcie szeroko zakrojone zmiany, jako że są one objęte prawem autorskim. Dlatego konieczne jest skontaktowanie się z pracownią oferującą projekty gotowe, aby dowiedzieć się, czy konkretne zmiany są możliwe do realizacji. Na szczęście, w sprzedaży możemy znaleźć obecnie bardzo szeroką gamę różnych gotowych projektów, dlatego wśród tak wielu propozycji na pewno znajdziemy coś interesującego na posiadaną działkę.

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us