Menu
...
reklama

Konstytucja 3 Maja - Jaworzno - obchody miejskie

  • Autor 

swieto konstytucji 3 maja jaworzno b 2O godzinie 9 w Kolegiacie Świętego Wojciecha I świętej Katarzyny z udziałem władz miasta, mieszkańców Jaworzna, parlamentarzystów, radnych, miejskich i wojewódzkich, rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, upamiętniająca wydarzenia sprzed 226 lat, kiedy to jako drugie państwo na świecie Polska otrzymała od Sejmu własną konstytucję regulująca prawa, obowiązki obywateli.

We mszy wzięli udział tłumnie mieszkańcy miasta w towarzystwie czterdziestu pocztów sztandarowych instytucji, szkół i organizacji.

W głoszonym kazaniu ksiądz Eugeniusz Cebulski odniósł się do całej historii Polski i jej najważniejszych, zarówno radosnych, jak i smutnych epizodów, które wywarły piętno na naszej historii.

swieto konstytucji 3 maja jaworzno a 36Bardzo mocne słowa padły w kwestii historii współczesnej, obejmującej lata wojny i komunistycznej dominacji uległych sowietom polskich władz, nad narodem.

Z wielkim wyrzutem odniósł się ksiądz do wydarzeń ostatnich, w których biorą udział byli esbecy i kaci wielu działaczy wolnościowych.

Oni to domagają się nienależnych im praw, przywilejów, które nawet dziś, niemal trzy dekady po obaleniu komunizmu wciąż mieli, podczas gdy prawi obywatele cierpią często niedolę i ubóstwo, czy też czują się poniżeni.swieto konstytucji 3 maja jaworzno a 77Konstytucja, gwarantująca suwerenność i wolność jednostki wobec państwa, to najważniejszy standard polityczny i obywatelski naszych czasów.

Obecnie, kiedy codziennie korzystamy z tego co dla nas oczywiste, warto zatrzymać się na chwilę i przypomnieć o ideałach polskiej tradycji oraz tych elementach polskiego charakteru, które uczyniły nasz naród niezależnym i wolnym 

- tymi słowy zwrócił się do zebranych podczas uroczystości obchodów 226 rocznicy Konstytucji 3 Maja Zastępca prezydenta Jaworzna, pan Tadeusz Kaczmarek.

Historyczny dokument - ustanowiony przez Sejm Wielki, wprowadził w tamtych czasach, absolutnie przełomowe rozwiązania ustrojowe, które w niebywały sposób na zawsze zmieniły Polskę oraz sposób jej postrzegania w świecie. To nie tylko najwyższy rangą akt prawny, ale również próba i manifest prawdziwego narodowego charakteru.
ZAPRASZAMY DO GALERII Z OBCHODÓW 3 MAJA W JAWORZNIE.

swieto konstytucji 3 maja jaworzno a 72Charakter narodu, podobnie jak indywidualność, jest pojęciem trudnym do zdefiniowania. Jest to bowiem niełatwe i złożone następstwo tego co dokonaliśmy sami, a częściowo tego, co zostało wyrządzone nam.

Patriotyzm naszych przodków jest ważnym elementem polskiej tożsamości. Bywa tematem spornym, niejednoznacznym, zmieniającym się pod wpływem współczesnego kontekstu, co tylko dowodzi, jak wielkie wciąż budzi emocje.

Trzeci maja to symbol, który pozwolił stać się Polsce krajem równości, bezpieczeństwa, suwerenności, i wolności. Bez rozlewu krwi, wyrzekając się własnych przywilejów i względów, z towarzyszącym poczuciem zrozumienia dla trudnej sytuacji kraju - zaledwie kilka wieków temu pokonaliśmy tę drogę.

swieto konstytucji 3 maja jaworzno a 65Przyjmując konstytucję 3 majową udowodniliśmy całemu światu, że to właśnie Polska staje się wzorem parlamentaryzmu. Wyznaczyliśmy nowe standardy tworzenia nowoczesnego Państwa i poczucia współodpowiedzialności za dobro ojczyzny. Konstytucja 3 Maja nie uratowała naszej niepodległości. Na wolne, silne, nowoczesne i sprawiedliwe państwo nasi
Ojcowie musieli poczekać jeszcze wiele lat, przez które nie czekali bezczynnie - przelewali krew w powstaniach, zrywach narodowych i wojnach. Ale nam, współczesnym dane jest żyć w ojczyźnie o jaką walczyli twórcy tej Konstytucji i następne pokolenia.
Będąc tu dzisiaj z Państwem, z delegacjami, pocztami sztandarowymi, mieszkańcami Jaworzna możemy być dumni, że w sposób świadomy, jako wolni ludzie obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja.
Z roku na rok odchodzą od nas świadkowie i uczestnicy walki o Polskę. Ludzie, dzięki którym możemy świętować nasze narodowe rocznice, wielkie wydarzenia.

swieto konstytucji 3 maja jaworzno a 87W styczniu tego roku odszedł kapitan Stanisław Nowakowski ?KLON", prezes jaworznickiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Nasz przyjaciel, zasłużony dla miasta Jaworzna, wspaniały człowiek, godny naśladowania, prawy, trzymający się zasad. Człowiek nie godzący się na niesprawiedliwość, zakłamanie i fałsz.

Spotkaliśmy się dzisiaj pod Pomnikiem Niepodległości - jaworznickim miejscem pamięci. To właśnie Kapitan Stanisław Nowakowski był inicjatorem i orędownikiem zbudowania Pomnika, przy którym od 2008 roku oddajemy hołd poległym za walkę o wolność, czcimy najważniejsze narodowe wydarzenia. Ostatni raz z Panem Stanisławem wspólnie, wszyscy -jak co roku, spotkaliśmy się w ubiegłym roku na uroczystościach Święta Niepodległości 11 Listopada. Pan Kapitan uroczyście odsłonił wtedy Skwer Legionów Polskich. Pod Pomnikiem, który był jego dziełem odebrał także awans na stopień kapitana. Pamiętajmy o bohaterach, ich odwadze i chęci zmiany świata na lepsze -  zakończył pan Tadeusz Kaczmarek.

swieto konstytucji 3 maja jaworzno a 46Program artystyczny pod tytułem: "Nauczmy się na pamięć tego kraju" wykonali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 im. Konstytucji 3 Maja w Jaworznie,

W tym roku po raz drugi Gimnazjum nr 1 było organizatorem Konkursu Pocztów Sztandarowych oraz Konkursu Wiedzy o Polskich Symbolach i Barwach Narodowych. Honorowym patronatem konkursy te objął Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert.

Współorganizatorami byli: Urząd Miejski w Jaworznie, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Katowicach, Tarnowski Oddział Jazdy im. 5. Pułku Strzelców Konnych, Muzeum Miasta Jaworzna oraz Parafia św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie. Celem konkursu było wzmocnienie patriotycznego procesu wychowywania młodzieży szkolnej w poszanowaniu, miłości i szacunku do polskich symboli i barw narodowych oraz propagowanie i utrwalanie wzorców zachowań młodego pokolenia w trakcie uroczystości państwowych i szkolnych.

A oto wyniki
W Konkursie Pocztów Sztandarowych:
1 miejsce zajęło Gimnazjum nr 4
w składzie - sztandarowy Nikodem Nowak, asysta Wiktoria Warchoł i Aleksandra Wilk opiekunem pocztu był pan Michał Budak
II miejsce zajęło I Liceum Ogólnokształcące
w składzie - sztandarowy Paweł Cichoń. asysta Julia 1 łcrman i Kamila Łaźnia Opiekunem pocztu była pani Ewa Zuber
III miejsce zajęło Gimnazjum nr 1
w składzie - sztandarowy Krzysztof Wieniewski, asysta Anna Ryba i Julia Sapała. Opiekunem pocztu był pan Marek Badowski
Dodatkową nagrodę, dla pocztu sztandarowego z Gimnazjum nr 4, które zajęło I miejsce, a ufundowaną przez prezesa Tarnowskiego Oddziału Jazdy wręczy członek tego oddziału rotmistrz kawalerii ochotniczej Marek Badowski w barwach 5. Pułku Strzelców Konnych
W Konkursie Wiedzy o Polskich Symbolach i Barwach Narodowych
I miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 6 w składzie Kacper Pacut, Emilia Truchan i Wiktoria Stawarz.
II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 16 w składzie Hanna Kałuża, Maria Jończyk i Emilia Matyasik.
III miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 15 w składzie Barbara Byrska, Maja Pastucha i Łukasz Oleksy.
Nagrodę za najwyższa, ilość punktów indywidualnie w Konkursie Wiedzy o Polskich Symbolach i Barwach Narodowych otrzymał Kacper Pacut ze Szkoły Podstawowej nr 6.

ZAPRASZAMY DO GALERII Z OBCHODÓW 3 MAJA W JAWORZNIE.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us