Menu
reklama
reklama

Dlaczego, nie warto! - Felietn o braku wyobraźni metropolitalnej - Andrzej Weglartz

metropolia11aWczoraj, w trakcie sesji rady miejskiej byłem mocno zdziwiony, jak radni opozycji bezkrytycznie wypowiadają się za udziałem Jaworzna w metropolii śląskiej, nie popierając swych wywodów, argumentami za.
Opozycja twierdzi, że suma około 250 milionów złotych dodatkowych dochodów ze zwiększonego udziału w podatkach, to kwota która nam zapewni szybszy rozwój następnych latach, że to wystarczy.
Po pierwsze w wyliczance należy policzyć też trzeba składkę z budżetu Jaworzna do kasy metropolii, w wysokości co najmniej kilku milionów złotych. Mówiąc krótko metropolia będzie trochę bogatsza, a my trochę biedniejsi.

Bez jakiejkolwiek gwarancji, że te pieniądze trafią z powrotem w jakiejkolwiek formie do Jaworzna. Jak znam życie, to najpierw powstanie kilkaset nowych etatów do obsługi administracyjnej związku metropolitalnego i okazać się może, iż na cele właściwe brakuje pieniędzy i trzeba będzie zrobić dopłaty z budżetów gminnych.
Czemu tak twierdzę, bo wiem jak wygląda biurowiec KZK GOP, a wiem też jak od dawna funkcjonuje ich komunikacja.

Tu dochodzimy do punktu drugiego, komunikacji właśnie. Tak się składa, że dzięki planowej i przemyślanej strategii rozwoju systemu komunikacji w Jaworznie, od dawna jesteśmy lata świetlne przed KZK GOP.
Tak jeśli chodzi o niższe od dwa, trzy razy ceny biletów, o niebo lepszy tabor i stosowane systemy informacji przystankowej i możliwości alternatywnych sposobów dokonywania płatności za bilety. Trudno mi sobie wyobrazić, iż po powstaniu metropolii i ujednoliceniu systemu komunikacji, jaworznicki pasażer dowie się że jego bilet zdrożeje trzy razy, a autobus którym podróżuje daleko odbiega od standardów do jakich przyzwyczaił nas nasz PKM, nie mówiąc o tym że zniknie system udogodnień dla pasażerów.

Jak ujednolicenie, to ujednolicenie, według tych gorszych wzorców. Tylko dlatego, że komuś brakło wyobraźni lub też ktoś nie przewidział takiego rozwoju wypadków. Lepiej na zimne dmuchać, niż sparzyć się w tym przypadku.
Tym bardziej że prawo przewiduje mechanizm wejścia do metropolii lecz nie przewiduje możliwości jej opuszczenia. Co mamy powiedzieć jako radni rozczarowanym mieszkańcom – żeśmy się pomylili, ale odwrotu nie ma.

Jaworznianie pytani w tym temacie dali odpowiedź jasną i prostą. W zdecydowanej większości są przeciw. My jako radni, powinniśmy szanować werdykt mieszkańców i nie wychodzić przed szereg.
Po trzecie, na szczęście jesteśmy na obrzeżach projektowanej organizacji i nasze potencjalne uczestnictwo nie jest nikomu bezwarunkowo potrzebne. Peryferyjne położenie ma jeszcze jeden plus, na pewno nie zostaniemy w pierwszej kolejności wchłonięci do w powiększające się struktury centrum metropolitalnego. W pierwszym szeregu tak proces może grozić miastu Chorzów czy Siemianowice Śląskie. My na szczęście jesteśmy za daleko. Wniosek na dziś: lepiej poczekać i zobaczyć co z tego wyniknie.

Andrzej Węglarz.

aweglarzAndrzej Węglarz

Z wykształcenia prawnik. W 1990 rada miasta powołała go na urząd prezydenta Jaworzna, reelekcję na to stanowisko uzyskał w 1994 roku. Funkcję tę pełnił do roku 1998. Od 2014 roku po raz kolejny został radnym Rady Miejskiej w Jaworznie z z ramienia Stowarzyszenia Jaworzno Moje Miasto

Dodaj komentarz

Teksty i fotografie opublikowane w portalu stanowią własność intelektualną ich autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Napisz komentarz.
Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu. Nie będą publikowane: Komentarze naruszające netykietę, oraz promujące komercyjne strony, produkty itp. Komentarze obraźliwe, bądź nie wnoszące nic do dyskusji. Komentarze propagujące nienawiść, rasizm, nietolerancję wobec poglądów, przekonań i wyznań. Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy umieszczanych przez użytkowników i gości serwisu. Odpowiedzialność za treść postów ponosi wyłącznie ich autor. Komentarze nie są materiałem prasowym w rozumieniu prawa prasowego.


Kod antyspamowy
Odśwież

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us