Menu

Lokaty ? czy warto z nich korzystać?

  • Autor  PROMO

lokaty czy warto z nich korzystac aCoraz więcej Polaków ma świadomość regularnego oszczędzania.

Dlatego rośnie grono osób zainteresowanych sposobami gromadzenia kapitału. Czy warto wybierać lokaty, których niezmienne od kilku lat oprocentowanie wcale nie zachęca?


Statystyki pokazują, że nawet 28 proc. Polaków deklaruje oszczędzanie na lokatach.
Niskie oprocentowanie nie stanowi przeszkody, ponieważ wiele osób jest zdania, iż obecnie nie ma podobnej, ale korzystniejszej finansowo alternatywy. Wystarczy jednak w odpowiedni sposób podejść do wyboru lokaty, by móc "wycisnąć" z niej maksymalne zyski.

Zanim otworzysz lokatę, porównaj dostępne oferty

Lokaty są, zaraz po kontach osobistych i oszczędnościowych, sztandarowymi produktami bankowymi. Chociaż istota ich funkcjonowania jest identyczna, różnią się one detalami decydującymi o opłacalności konkretnej opcji. Warto więc porównać dostępne oferty ? nie tylko w obrębie różnych banków, ale i również w tej samej instytucji. Pomoże w tym np. ranking lokat opublikowany pod adresem https://www.ideabank.pl/ranking-lokat-bankowych. Na co zwracać uwagę?

Oprocentowanie

Oprocentowanie jest tym parametrem, który w dużej mierze decyduje o wysokości osiągniętych zysków. Im jest ono wyższe, tym wyższe będą odsetki. Aktualnie najwyżej oprocentowane lokaty przynoszą zysk do 4% w skali roku (źródło: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-happy).

Warto pamiętać, że oprocentowanie każdej lokaty podawane jest w skali roku. Jeżeli więc bank kusi oprocentowaniem w wysokości 3%, nie zarobisz dokładnie tyle na lokacie 3-miesięcznej. Faktyczny zysk będzie czterokrotnie niższy.

Minimalna kwota depozytu

Założenie lokaty wymaga dysponowania minimalną kwotą określoną przez bank. W większości przypadków można ją założyć przy kwocie 500 zł (źródło: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-korzystna-plus).

Maksymalna kwota depozytu

Zakładając lokatę, warto zwrócić uwagę na maksymalną kwotę. O ile w przypadku standardowo oprocentowanych lokat może ona wynieść nawet 1 mln złotych, tak wysoko oprocentowane lokaty nakładają pewne limity. Zwykle kwota depozytu nie może przekroczyć 100 tys. złotych.

Dodatkowe wymagania

Zakładając lokatę, warto sprawdzić dodatkowe warunki ? dotyczy to przede wszystkim lokat wysoko oprocentowanych. Często wymogiem jest założenie rachunku bankowego lub składanie dyspozycji lokaty jako nowy klient.

Jeśli nie lokata, to co?

Osoby, które nie chcą gromadzić środków na lokacie, mogą skorzystać z alternatywnego rozwiązania. Chodzi o konta oszczędnościowe, które także pozwalają zbierać kapitał, jednak zapewniają znacznie większą swobodę. Ulokowane tam pieniądze można wpłacać i wypłacać w dowolnym momencie, co może okazać się korzystne w przypadku pojawiających się nagle wydatków. Wypłata środków nie skutkuje całkowitą utratą wypracowanych do tej pory odsetek.

Trzeba jednak mieć świadomość, że oprocentowanie większości kont oszczędnościowych jest znacznie niższe w porównaniu z oprocentowaniem lokat. Warto więc rozważyć wszystkie "za i przeciw", a następnie podjąć decyzję najbardziej wpisującą się w potrzeby i oczekiwania.

Powrót na górę

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Follow Us