Menu
reklama

Pomoc osobom starszym - Wspólna odpowiedzialność - konferencja

  • Autor 

dpskonfer0417 6Pomoc osobom starszym - wspólna odpowiedzialność" - to temat konferencji zorganizowanej przez Dom Pomocy Społecznej oraz Zespół Lecznictwa Otwartego. Spotkanie miało na celu omówienie najlepszych praktyk w opiece senioralnej.
Goście zebrani w Miejskiej Bibliotece Publicznej mieli okazję wysłuchania wykładów poświęconych zdrowiu osób starszych oraz kompleksowej opieki i wyzwań dnia codziennego, z którymi zmagają się zarówno chorzy jak i ich rodziny.

Największe zainteresowanie ale i wspaniałe przyjęcie miał wykład Pani dr nauk medycznych, geriatry, Agnieszki Jabłeki. Jej wystąpienie uświadomiło wszystkim zaproszonym, jak mało wiemy jeszcze na temat wieku starszego, podeszłego, jak wszyscy nie akceptujemy wiedzy na tematy które będą dotyczyć albo już dotyczą nas wszystkich, począwszy od około 30 roku życia..


dpskonfer0417 11-  Czy takie konferencje, spotkania, wykłady często się zdarzają i czy mamy do czynienia z ?powrotem? zainteresowania problemami starszych ludzi? Wydaje mi się, że wcześniej nie było aż takiego zainteresowania tym ważnym tematem

- Konferencje są potrzebne i jest ich stanowczo za mało dlatego, że stoimy przed Tsunami starości, to znaczy, że w populacji polskiego społeczeństwa nie tylko zwiększa się odsetek osób w podeszłym wieku ale zwiększa się ilość osób, które mają więcej niż 85 lat, czyli występuje zjawisko podwójnego starzenia się.

- Czyli można zauważyć, że dłużej żyjemy?

- Tak, dodatkowo zwiększa się pula osób, które żyją bardzo długo. Średnia wieku stale się wydłuża. W związku z tym problemy, które wcześniej występowały rzadziej, teraz są coraz częstsze i stanowią coraz większy problem dla funkcjonowania całego społeczeństwa. Dlatego też edukacja odnośnie starzenia się, na temat problemu starości i zabezpieczenia pacjentów w domach jest bardzo istotna.

- Taka edukacja jest niezwykle potrzebna, ale myślę, że zwłaszcza dla osób młodych, dorastających, wydaje mi się, że te osoby nie zdają sobie sprawy z tego, że kiedyś i oni będą się starzeć. I to przecież niedługo, czas szybko mija i w związku z tym co teraz dadzą seniorom, kiedyś do nich wróci

- Edukacja jest potrzebna na każdym etapie. Populacja osób młodych żyje oddzielnie względem populacji osób starszych w związku z tym bardzo często nie posiada podstawowej wiedzy na temat tego środowiska i ich potrzeb, sposobu myślenia i funkcjonowania. Jest to nienaturalne zjawisko że osoby młode żyją osobno względem osób starych, natomiast trzeba pamiętać również o tym, że przygotowywanie do starości własnej zaczyna się najpóźniej około 30 roku życia, czyli bardzo szybko. Wtedy pojawiają się pierwsze oznaki starości, to znaczy, że my do swojej starości, która będzie miało około 30, 40 lat, czyli mniej więcej kiedy jesteśmy w okresie produkcyjnym, powinniśmy się do tego bardzo dobrze przygotować, aby ten czas przeżyć produktywnie i dobrze funkcjonować, ale żeby tak się stało, musimy się do tego przygotowywać już od najmłodszych lat.

- Tylko w jaki sposób będąc osobą starszą ?wymóc?, albo i "wyprosić" od młodszych, żeby docenili to doświadczenie

- Każdy ma swoje spojrzenie na świat i oczekiwania zależnie od tego ile ma lat. Między osobami młodymi i starszymi, te oczekiwania nie są zbieżne. Zacząć należy od wzajemnej życzliwości. My jako osoby starsze życzliwie postrzegamy osoby młode i chcemy się od nich czegoś nauczyć i chcemy z nimi rozmawiać, i podobnie osoby młode patrząc na osoby starsze powinny postrzegać je jako wartościowe.
Z jednej strony wymagana jest chęć współpracy i życzliwość, a z drugiej strony trzeba pamiętać, że w Polsce panuje takie zjawisko postrzegania osoby starszej, jako gorszej. Wystarczy spojrzeć na współczesne reklamy, gdzie osoba starsza pokazywana jest jako osoba słaba, krucha, która czegoś nie potrafi. Trzeba pokazać, że te osoby mają w sobie wielką moc, którą mogą przekazać innym, ale jest to możliwe jedynie jeżeli będziemy otwarci, będziemy ze sobą rozmawiać, będziemy dla siebie życzliwi. Tylko wtedy mosty międzypokoleniowe będzie się dało budować.

-  Zwłaszcza, że osoba starsza mimo że słaba fizycznie, doświadczeniem góruje i może być niezwykle przydatna, bardziej niż nam się wydaje

- Jest jeszcze inny problem, to znaczy, osoby w starszym wieku często są niesprawne ponieważ wcześniej nie wdrożono odpowiednich działań. Tutaj osoby młode mają wielkie znaczenie, aby identyfikować, że dzieje się coś niepokojącego i dać tej starszej osobie sygnał, że dobrze aby troszkę popracowała np. nad tym by lepiej chodziła, żeby nie zapominała, może wymaga wczesnej diagnostyki. W Polsce bardzo duża grupa osób starszych jest niesprawna ruchowo przez co nie może dobrze funkcjonować względem osób młodszych i to je ogranicza. Osoby młode muszą pamiętać o tym, że tylko 10% z nas uprawia jakikolwiek sport, więc o ile nasi dziadkowie i babcie musieli sami chodzić bardzo daleko na autobus, sami musieli sobie ręcznie prać, współczesne pokolenie tego nie robi więc można się spodziewać, że w przyszłości ich poziom sprawności ruchowej będzie jeszcze większy w przyszłości

- Patrząc na najmłodsze dzieci, pamiętam, że mnie uczono w szkole medycznej, że dbanie o starość powinno zacząć się w najmłodszym wieku i tu gryzą się niektóre sprawy. Od zawsze uczy się, żeby ustąpić miejsca starszym, podczas gdy zaleca się, żeby dziecko właśnie nie stało długo, może biegać, ruszać się, ale stojąc rozwijają się u niego intensywnie wady, które mają swoje odzwierciedlenie na starość. Więc jak pogodzić te dwie rzeczy?

- Wydaje mi się, że kluczem będzie wzajemna życzliwość, o której mówiliśmy. Każde z nas starzeje się od pierwszego dnia  życia, ale w różnym tempie. Jeśli osoba starsza miałaby siłę stać, to by stała, jeśli nie ma tej siły, to siedzi i trzeba to uszanować. Nie jestem za tym aby umieszczać osoby młodsze ponad starszymi. Trzeba współpracować, rozmawiać i ze sobą być. Wtedy wiele się nauczymy i nabierzemy wzajemnego szacunku i sami będziemy wiedzieli jak to wszystko wypośrodkowa


dpskonfer0417 4- Żyjemy coraz dłużej, dlatego coraz częściej korzystamy z usług lekarskich po 65. roku życia. Te tendencję obserwujemy także w ZLO. W naszych poradniach zarejestrowanych jest kilka tysięcy seniorów. Tylko w 2016 roku udzieliliśmy im w ramach podstawowej opieki zdrowotnej blisko 46 tys. porad lekarskich, a w bieżącym roku już blisko 15 tys. - mówi  Jacek Nowak, prezes ZLO. - Seniorzy obecnie najczęściej korzystają z usług okulistów, dermatologów, diabetologów, chirurgów i laryngologów. Popularni są również kardiolodzy - dodaje prezes ZLO. - Ponadto w 2016 roku blisko 24 tys. pacjentów-seniorów w palcówkach ZLO skorzystało z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Specjaliści podkreślają, że na pacjentów geriatrycznych trzeba patrzeć wielopłaszczyznowo, ponieważ to trudna i wymagająca grupa. Skuteczna opieka, rehabilitacja i leczenie wymagają pełnej oceny stanu zdrowia, wielokierunkowego zintegrowanego procesu diagnostycznego i ustalenia priorytetów leczniczo-rehabilitacyjnych.

dpskonfer0417 20Coraz  lepiej zorganizowaną opiekę senioralną chce oferować także Dom Pomocy Społecznej w Jaworznie, którego seniorzy stanowią znaczną część  podopiecznych.

- Większość naszych podopiecznych to osoby niepełnosprawne i małosprawne. Wszyscy, w tym seniorzy, potrzebują stałej opieki, dlatego chcemy im zaoferować nowoczesne formy wsparcia.

Chętnie zaangażowalibyśmy się w programy pilotażowe, testujące możliwości np. nowoczesnych  technologii teleopieki - mówi Maria Stróżniak, kierownik działu opiekuńczo-terapeutycznego Domu Pomocy Społecznej w Jaworznie.

Takie nowoczesne rozwiązania, pozwalające na lepsze diagnozowanie i późniejsze efektywne leczenie seniorów zaprezentowała podczas konferencji firma Comarch Healthcare, specjalizująca się m.in. w tworzeniu technologii telemedycznych. Firma rozwija projekt zdalnej opieki medycznej - w tym zdalnej opieki i teleopieki senioralnej, która pozwala konsultować stan zdrowia i samopoczucia seniorów z lekarzem prowadzącym, fizjoterapeutą, dietetykiem, psychologiem lub z lekarzem specjalistą.

Konferencja była kolejnym tego typu przedsięwzięciem. W ubiegłym roku Dom Pomocy Społecznej dyskutował na temat budowania wizerunku pomocy społecznej, efektywnej współpracy z mediami.

W tegorocznym wydarzeniu udział wzięli m.in. Zastępca Prezydenta Monika Bryl, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych Maria Materla i dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Czesław Smalcerz.


Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us