Menu

Byczyna na starej fotografii i nie tylko

  • Autor 

byczyna0317 4O Byczynie wśród Byczynian, a w tle byczyńskie obrazki, historie i rekwizyty. To wernisaż wystawy o tej barwnej dzielnicy naszego miasta, która została urządzona w Muzeum Miasta Jaworzna.

Z pozoru mało eksponatów, z pozoru skromnie, a jednak przyglądając się obrazkom i zebranym z tamtejszych stron rzeczom codziennego użytku, jak wyposażenie izby, czy młyńskie koło wodne i czytając historie związane z początkiem osadnictwa na tych terenach, życiem codziennym, z historią parafii, młyna, z organizacją terytorialną i szkolnictwem., możemy spędzić tu sporo czasu dowiadując się rzeczy, o których nie przeczytamy w gazecie, czy nawet w internecie.

To skomasowane informacje "w pigułce", które są ważne również z punktu widzenia historii naszego miasta jako całości.byczyna0317 18Przybyli twórcy, mieszkańcy i organizatorzy wystawy dzielili się refleksjami, ale i wspominali bardziej lub mniej dawne czasy, doceniając zmiany, jakie w Byczynie zaszły przez dziesięciolecia.

Tak się składa, ze wryty w pamięć byczynian rynek, do którego z dalszych zakątków dzielnicy chodziło się mówiąc, że idzie się do wsi, po zakupy, albo na plotki, zmienił się w ubiegłym roku nie do poznania. stając się miejscem odpoczynku, spotkań i relaksu w wolnym czasie.

 

Wystawę można oglądać przez najbliższe tygodnie.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Miasta Jaworzna koło Byczyna.   

byczyna0317 19Porusza wybrane zagadnienia z historii Byczyny, począwszy od pierwszej wzmianki źródłowej o osadzie z 1229 r., tym samym jest dzielnicą miasta o najdłuższej historii. Na ekspozycji będzie można zapoznać się z początkami osady, wpływem położenia geograficznego na układ urbanistyczny osady, własnością ziemi i organizacją terytorialną. Ponadto przedstawiona zostanie historia parafii, edukacji szkolnej, II wojny światowej i okresu powojennego.

Szczególnie interesujący element stanowi makieta Byczyny wykonana na podstawie mapy katastralnej z 1848 r. Wystawa jest bogato ilustrowana zdjęciami zamieszczonymi w dwóch tomach albumu Byczyna na starej fotografii.Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us