Menu

Tour de Pologne - Czesław Lang w Jaworznie - wielkie emocje wkrótce

  • Autor 

tour de pologne jaworzno 1W pierwszy dzień wiosny w Jaworznie odbyła się pierwsza konferencja prasowa poświęcona tegorocznemu wyścigowi kolarskiemu Tour de Pologne. Gościem Jaworznian był Pan Czesław Lang Dyrektor Generalny wyścigu, który przedstawił zamierzenia jakie wiąże ze startem etapu w Jaworznie, i zapoznał się z naszymi walorami dotyczącymi organizacji tak wielkiego wydarzenia w naszym mieście.

Legendarny kolarz spotkał się z władzami miasta w osobach Prezydenta Pana Pawła Silberta oraz Jego Zastępcy, Pana Tadeusza Kaczmarka, poznał przedstawicieli rowerowego Team Jaworzno i z zaciekawieniem wysłuchał informacji o wielkiej rowerowej aktywności jaworznian, która obejmuje udział w nocnych wycieczkach - Night Biking, rajdach rodzinnych, oraz z programem budowy dróg rowerowych łącznie z naszą rowerową autostradą.


tdplang0317 72W zestaw imprez, jakie wiążą się ze startem etapu Tour De Pologne wejdą zaplanowane na kilka miesięcy wydarzenia związane z rowerową aktywnością amatorów i zaawansowanych amatorów, bo takimi trzeba nazwać rowerzystów, którzy regularnie pokonują spore odległości w sposób zorganizowany, jako klub rowerowy.

Ciekawe hasło otrzymał  "Rowerowy zawrót głowy", czyli imprezy podczas Dni Jaworzna, który obejmować będzie Rodzinny Rajd Rowerowy, Aktywną Strefę Rowerową, Program p.t. Zwariowane Rowery", organizację Miasteczka Rowerowego, a później Doroczny Wyścig Rowerów Górskich, cykl rajdów nocnych oraz... co może zainteresować ładne dziewczyny, konkurs na reprezentantkę Jaworzna, hostessęprezentującą kolarzy na scenie startu etapu podczas Tour De Pologne,

Nie lada atrakcję zapowiedział Dyrektor Czesław Lang - zadeklarował udział w Rodzinnym Rajdzie Rowerowym, ale interesuje Go również Night Biking, udział w którym bardzo poważnie bierze pod uwagę.


tdplang0317 13Nasz prezydent, Pan Paweł Silbert, który zabrał głos podczas oficjalnej części spotkania, zapraszając na scenę najmłodszego rowerzystę, przypomniał sławną, grę podwórkową, jaką byli "kolarze".

To był hit tamtych czasów. Każdy chłopak przynosił z domu kapsel z butelki, czasem sam, pusty, czasem obciążony choćby odrobiną plasteliny, a szczytem marzeń było kilka kropel cyny, który symbolizował kolarza.

Na chodniku, czy też w trudniejszym terenie rysowało się trasę, znakiem X zaznaczając przeszkody, a były tez przeszkody naturalne, czyli nierówności chodnika, kępki traw, kałuże, czy też kamienie, na których nie wolno było się zatrzymać, umiejętnie je omijając.

Nasz kolarz poruszał się popychany pstrykaniem weń palcami.

tdplang0317 9Wypadnięcie z trasy, albo stanięcie na przeszkodzie oznaczało karę, czyli cofnięcie się na poprzednie miejsce. Były i miejsca premiowane dodatkowymi pstryknięciami. Trasę pokonywało się do skutku. Ostatni oczywiście przegrywał i stawiał oranżadę, albo cukierki.

Wygrywał najszybszy, najsprytniejszy.

Młody kolarz otrzymał taki kapsel, obiecując, że pokaże grę w swojej szkole, kolegom. To byłaby fantastyczna rzecz, gdyby zamiast siedzieć przy telefonach, tabletach, chłopcy wyszli czasem na podwórze pograć w kolarzy. Mógłby to być doskonały renesans tej pasjonującej zabawy.

W trakcie konferencji była i część artystyczna podczas której wystąpiła młodzież prezentująca spektakl "Fluo" Mariana Folgi.My mamy nieco zdjęć w tym wspólne zdjęcia z Czesławem Langiem - mogą być ciekawą pamiątką z Tour de Pologne, bo przecież to wydarzenie już się zaczęło!

 Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us