Menu

Archetti po skandynawsku

  • Autor 


archetti 050317 48?Edukacja muzyczna? prowadzona przez Archetti Orkiestrę Kameralną Miasta Jaworzna to zwrot, którego często używamy w relacjach z koncertów.

Nie należy jednak w tym momencie rozumieć słowa 'edukacja?, jak uczęszczania do szkoły i poznawania podstaw, w tym wypadku muzyki. Ta edukacja polega na bardzo przemyślanym, konsekwentnym prezentowaniu osiągnięć światowej muzyki na najwyższym poziomie, tak aby przeciętny słuchacz, widz, poznał zarówno kompozytorów, jak i ich dzieła, ale z nieco innej strony, niż słyszy je w radiu czy w telewizji.
Media z reguły ze względu na walkę o słuchacza prezentują niestety czasem do znudzenia utwory znane, tak zwane przeboje, bo wypadku muzyki klasycznej tę kategorię należy też wyróżnić, nie zapominając o mniej znanych, nagłośnionych dziełach, interesujących i paradoksalnie, niemniej przebojowych.

 

archetti 050317 33Koncert Archetti polega z jednej strony na słowie, które w wydaniu Macieja Tomasiewicza, dyrygenta, mówi o epoce danego kompozytora, o okolicznościach powstania dzieła, a wtrącone anegdoty dodają zapowiedziom świetnego klimatu wzbudzając coraz bardziej zainteresowanie, co też za chwilę usłyszymy.

Tym razem koncert przeniósł słuchaczy w tajemniczy świat muzyki skandynawskiej. Dlaczego akurat takie określenie ? tajemnicze?
Bo Skandynawia kojarzy się z duchami leśnymi z mrocznymi legendami i przede wszystkim muzycznie z wielkim dziełem Griega Peer Gynt.

Wprawdzie w koncercie w tym już chyba mogącym być nazwanym centrum artystycznym w Jeleniu, Peer Gynt nie było, była jednak inna, niemniej nasycona ciekawymi dźwiękami ?Suita z czasów Holberga?, którą kiedyś już Archetti nas raczyła.

archetti 050317 15Koncert rozwinęły i uzupełniły utwory innych mistrzów: Daga Wiréna, Jana Sibeliusa oraz Einojuhani Rautavaara, którego nazwisko zostało fenomenalnie wymienione przez Macieja Tomasiewicza.

Scena jak zwykle podczas koncertów została urządzona surowo, ale oświetlenie przepięknie korespondowało z granymi dziełami, światła tworzyły na kotarach w tyle sceny efekty podobne do zorzy polarnej, widocznej przecież już w krajach z których pochodziła muzyka.

Zobaczmy na zdjęciach i nabierzmy ochoty aby przyjść na następne koncerty naszej Archetti.

 

UWAGA Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Zachęcamy do udostępniania i zamieszczania linka do artykułu.

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us