Menu

Dzień Przedsiębiorczości w ILO, czyli jak nie kupić kota w worku

ILO miniprzedsiebiorstwo Bizutka CustomMarzenia o przyszłym zawodzie biorą swój początek we wczesnym dzieciństwie. Wtedy malcy powszechnie chcą zostawać policjantami czy strażakami ogniowymi, a dziewczynki lekarkami czy nauczycielkami. Recz jasna, wielu przyszłych dorosłych ma pragnienia mniej realne, typu rycerz czy księżniczka, czym przysparza sporo radości swoim rodzicom. Sfera marzeń staje się bardziej konkretna u progu dorosłości, kiedy podejmowane wybory rzutują na całe życie. Jak więc wybrać słusznie, jak korzystnie zaplanować karierę, jak nie kupić kota w worku?

Doskonałą okazją uzyskania odpowiedzi na dylematy zawodowe i poznania wymarzonego zawodu od podszewki jest organizowany co roku Ogólnopolski Dzień Przedsiębiorczości, w którym od ośmiu już lat chętnie uczestniczą uczniowie i uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie.

Zawód, o którym myślę

Ogolnopolski Tydzien Przedsiebiorczosci w ILO CustomZa ramy Dnia Przedsiębiorczości odpowiedzialna jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, realizująca wiele programów, których celem jest, jak czytamy na stronie internetowej organizacji, przygotowanie dzieci i młodzieży do życia w warunkach gospodarki rynkowej oraz umożliwienie młodym ludziom zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych. Dzień Przedsiębiorczości, podaje dalej serwis Fundacji, jest projektem sprzyjającym podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. W ten sposób młodzi ludzie mogą zweryfikować swoje wyobrażenia o pożądanej ścieżce kariery zanim jeszcze się na nią zdecydują. Na jeden dzień, na próbę stają się więc piekarzem, kurierem, asystentką czy listonoszem i praktycznie przekonują się, na czym w istocie polega wykonywanie wymarzonego zawodu. Doświadczenie to pozwala zweryfikować wyobrażenia i, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji, przemyśleć co dalej. Jedni utwierdzają się w swym wcześniejszym wyborze, inni wręcz przeciwnie dowiadują się, że zawód, który chcieli wykonywać nie jest tym, który im się podoba. Dzięki możliwości stwarzanej co rok przez Dzień Przedsiębiorczości uczniowie "Jedynki" w Jaworznie bardziej realnie spoglądają na oferty rynku pracy i z większą świadomością mogą zaplanować swoją zawodową przyszłość - mówi Katarzyna Wilgos, doradca zawodowy przy I LO w Jaworznie. ? Edycja programu w 2015 roku w Naszym Liceum obejmuje dwie daty ? 28 stycznia dla klas kończących edukację w liceum i 25 marca dla klas młodszych. Maturzyści bardzo świadomie wykorzystali dany im czas, potraktowali Dzień Przedsiębiorczości jako świetną inwestycję w siebie ? dodaje nasza rozmówczyni.

Rok szkolny ? rok okazji

Swiatowy Tydzien Przedsiebiorczosci w ILO CustomOferta orientacji zawodowej dla uczniów I LO w Jaworznie nie ogranicza się tylko do Dnia Przedsiębiorczości. Co rusz bowiem pojawia się szansa uczestnictwa w interesujących wydarzeniach. Od 20-26 października 2014 r. pod hasłem "Jak zaprzyjaźnić się z rynkiem pracy?" odbywał się Ogólnopolski Tydzień Kariery organizowany w ścisłej współpracy z Jaworznickim Forum Doradztwa Zawodowego. Z tej okazji w szkole pojawili się przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie, Młodzieżowego Centrum Kariery przy OHP w Jaworznie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Jaworznie. Uczniowie klas trzecich przysłuchujący się wykładom zaproszonych gości dowiedzieli się m. in. co robić, a czego unikać podczas spotkania z pracodawcą w czasie rekrutacji i jakich błędów unikać w dokumentach aplikacyjnych.
Od kilku lat I Liceum angażuje się także w Światowy Tydzień Przedsiębiorczości ? Otwarta Firma. Dzięki współpracy z Jaworznickim Forum Doradztwa Zawodowego mogliśmy uczestniczyć w wyśmienitym spotkaniu dr. Artura Bartoszewicza pt. Co nas kręci, co nas podnieca, czyli kilka słów na temat pieniądza i przedsiębiorczości. W ubiegłym już roku po raz kolejny zorganizowane zostały spotkania z przedstawicielami środowiska biznesu i nie tyko. Było w czym wybierać ? przez szereg dni swoje wykłady przedstawili m. in. sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach, przedstawiciele instytucji bankowych, goście z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. W. Korfantego w Katowicach oraz pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-epidemiologicznej w Jaworznie. W czasie spotkań można było dowiedzieć się o wymaganiach stawianych kandydatom na pracowników banków, niestandardowych sposobach poszukiwania pracy i zdobywania doświadczenia zawodowego czy choćby jak prowadzić zdrowy styl życia.
Obydwa powyższe działania to niewątpliwie ważne elementy przygotowania młodych ludzi do dobrego wyboru pożądanej drogi kariery i w rezultacie satysfakcjonującej dorosłości.
W murach szkoły i poza nimi uczniowie Jedynki zdobywają wiedzę o możliwościach zawodowych poprzez spotkania z przedstawicielami zawodów różnych branż. Dotychczas odbyła się m.in. wizyta przedstawiciela Zakładów Remontowych Energetyki, planowana jest wycieczka do ZRE, oferta dotyczy zatem zawodów branży energetycznej oraz budowlano - przemysłowej. Regularnie mają także miejsce spotkania z przedstawicielami uczelni wyższych - szkołę odwiedzili przedstawiciele Politechniki Śląskiej, z kolei młodzież uczestniczyła w dniu otwartym Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz w Śląskim Salonie Maturzystów organizowanym na Uniwersytecie Śląskim.

Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo

Ogolnopo4Najnowszą inicjatywą młodych przedsiębiorców było uruchomienie własnego biznesu w ramach Młodzieżowego Miniprzedsiębiorstwa. W ramach trwającego projektu uczniowie uczestniczą w grze edukacyjnej Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, polegającej na założeniu w szkole własnej, realnie działającej firmy, zorganizowanej na wzór spółki jawnej. Prowadzenie tak stworzonej działalności polega przede wszystkim na poszukiwaniu pomysłu na produkt, przygotowaniu biznesplanu przedsięwzięcia, gromadzeniu koniecznego kapitału, działaniach marketingowych (np. poprzez tzw. serwisy społecznościowe), wreszcie na produkcji i sprzedaży wytworzonych produktów lub usług. Firma taka działać musi w zgodzie z obowiązującym prawem, dlatego uczestnicy programu muszą także prowadzić dokumentację finansową swojej działalności a także kalkulować podejmowane ryzyko biznesowe, płacić podatki, składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne itp.
Jako pierwsza swoją działalność rozpoczęła "Biżutka", która zajęła się wyrobem różnego rodzaju biżuterii, także na zamówienie, w różnej formie. Firma oferuje także ozdoby tworzone wg zamówień indywidualnych. Można by powiedzieć: dobre, bo handmade. Więcej na: www.facebook.com/bizutka
"Schoolmates", druga firma w I LO w Jaworznie, to marka odzieżowa, która za cel postawiła sobie tworzenie unikatowych ubrań i dodatków dla ludzi w podobnym wieku. Oferuje ona ciekawe, wg własnego pomysłu stworzone, grafiki na bluzach i podkoszulkach. Także w tym przypadku chętnie wykorzystywane są pomysły na nadruki wg indywidualnego gustu. Więcej na: www.facebook.com/schoolcompany?ref=hl
I tak jak w poprzednich projektach warta podkreślenia jest pragmatyczna strona przedsięwzięcia ? uczniowie, tworząc miniprzedsiębiorstwo uzyskują, prócz szerokiej wiedzy także cenne umiejętności, z których skorzystać będą mogli w swym dorosłym zawodowym życiu. O to przecież chodzi w nowoczesnej edukacji, by uczeń nie był chodzącą encyklopedią, lecz potrafił posiadaną wiedzę zastosować. Tak rodzą się wysokiej klasy fachowcy.

 

Zaloguj się, by skomentować
Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us