Menu

Aleksander Brzeziński - benefis marzeń

  • Autor 


brzezinaa1 900 1Cała Twórczość Olka Brzezińskiego w jednej chwili. Wprawdzie chwila ta trwała prawie trzy godziny, i gdyby nie fakt, że na jubilata czekało wystawne przyjęcie, to mogłoby się przeciągnąć jeszcze bo publiczność nienasycona, choć usatysfakcjonowana, to jednak tak wspaniałego spektaklu, tak świetnej atmosfery trudno oczekiwać kiedy indziej i gdzie indziej.

O to chyba chodzi w działalności miejskich jednostek kultury, aby posiłkować się przede wszystkim własnymi dokonaniami, osobami, które tu pracują, tworzą, albo które tu zdobywały pierwsze doświadczenia sceniczne.

Wprawdzie i tak tego typu wydarzeń jest mało, to jednak wtedy, kiedy one trwają widz, mieszkaniec może dowiedzieć się, że spośród nas wyłoniły się osoby, które są na szczytach kariery, na nagłówkach teatralnych zapowiedzi, o nich mówi się w świecie wysokiej kultury w całym kraju.brzezinaa1 900 227Aż dziw bierze, że na tak ważne i tak wspaniale zapowiadające się wydarzenie nie przyszli wszyscy - cóż, sala mała i nie zmieściliby się zapewne, ale w sumie, jak wynikało z komentarzy po koncercie, to można było go urządzić w Sali Teatralnej eMDKu i pewnie też wszystkie miejsca, nawet te siedzące na schodach, byłyby wykupione, i okupowane.

Fakt, nie osiągnęłoby się takiej, jak w Teatrze Sztuk, rodzinnej, ciepłej atmosfery, ale to był koncert jedyny, niepowtarzalny, który już po raz drugi nie nastąpi.

Kto był, ma świadomość przeżycia wyjątkowych chwil, spotkania się z najwyższej klasy artyzmem, od ?A? do ?Z?, gdzie za "A? przyjmujemy początkującego tu niegdyś w grze na fortepianie Aleksandra Brzezińskiego, i Jego brata, a  za "Z" - gotowe produkcje kompozytorskie do słów wybitnych poetów, tekściarzy, głownie związanych ze środowiskiem krakowskim, a więc najlepszym, i zespół zgranych przyjaciół, muzyków,

brzezinaa1 900 166Każda inna litera alfabetu zwarta pomiędzy wymienionymi - pierwszą i ostatnią to spotkani na drodze kariery ludzie - aktorzy muzycy, młodzi, starsi, ale i kolejny już narybek artystyczny, który zamyka koło historii tego miejsca.

Czy wszyscy jaworznianie znają to imię i nazwisko? Aleksander Brzeziński? Każdy powinien znać i każdy powinien chociaż chcieć poznać. Bo często zapominamy, że nasze miasto to miasto wyjątkowe, skąd pochodzą wielcy artyści, niekoniecznie kojarzeni tylko z występami w popularnych tvshow, ale i tacy, którzy doceniani są w całym świecie kultury, wysokiej, bardzo wysokiej.WYWIAD z Aleksandrem Brzezińskim z roku 2010A więc Aleksander Brzeziński to ten gość, któremu zawdzięczamy niezwykle chwytliwą melodię do wiersza, do zwykłego, banalnego z pozoru wiersza Basi Stępniak Wilk o czekoladkach, który miał być wyróżnikiem reklamowym pewnej fabryki słodyczy, a stał się wyróżnikiem co najmniej kilku osób wśród krakowskiej bohemy z Grzegorzem Turnauem włącznie.


Zapraszamy do GALERII z BENEFISU ALEKSANDRA BRZEZIŃSKIEGO
brzezinaa1 900 91Tak się składa, że z reguły pamiętamy wykonawcę i to tego najbardziej rozpoznawalnego z pewnych utworów. A zapominamy o twórcach. Zadaniem nas,  jaworznian jest więc przypominać, że choćby ta właśnie piosenka, to dzieło naszego kolegi, sąsiada, przyjaciela.
Benefis Aleksandra Brzezińskiego na początek XXXV Dni Muzyki Jeunesses Musicales był fantastycznym pomysłem bowiem przede wszystkim zgromadził tak przyjaciół, jak i rodzinę artysty, oraz wielu wielbicieli jego talentu, ale pozwolił zaprosić bohaterowi tego wieczoru najbardziej związanych z nim, krakowskich rzecz jasna artystów scen, nie wyłączając żony Joanny Trafas, w której, oj Olku, bądź czujny, zakochała się cała publiczność benefisu.
Całość poprowadziła kabaretowa ?Formacji Chatelet?, której członkowie , jak się okazało, nie tylko odgrywają przygotowane wcześniej kabaretowe scenki, ale całkowicie spontanicznie, z ogromną dozą poczucia humoru, z niesłychana inteligencją i polotem na żywo, prowadzą program przez meandry mających być wykonanych numerów, alei przez drogę życiową bohatera.

brzezinaa1 900 84Wspominali o tym, jak to ktoś kogoś kiedyś poznał, z przybliżeniem do 5 lat -  plus - minus - przecież można było czegoś nie pamiętać z powodu odurzenia chwilą, i lata mogły się pomylić, o tym, kto jaki sposób spędzania czasu preferuje i z kim lubi przebywać, a z kim nie, i o tym, że wśród przyjaciół można powiedzieć więcej niż w sztywnym, przewrażliwionym na swoim punkcie towarzystwie. Tu uszczypliwości było co niemiara, ale takich, które wybacza się zaraz po ich usłyszeniu i pośmianiu się z nich.
Spontaniczność wieczoru w pewnym zakresie, spowodowała niejednokrotnie chwilę głębszego zastanowienia, bo żarty zacne, acz wymagające ?przetrawienia?, a czasem dotarcia do ich sedna.
Bo przecież krakowski kabaret nie polega na słowotoku, nie polega na dosłowności, ale przede wszystkim na wierze w inteligencję słuchacza, widza. Krakowski kabaret każe być czujnym i nie dać się zbijać z pantałyku, kiedy wartka akcja trwa.

brzezinaa1 900 241Prawie 20 piosenek wysłuchano, drugie tyle czasu trwały skecze, rozmowy, śmiesznostki, a wszystko minęło jak z bicza trzasnął. Zbyt szybko minęło. Teraz trzeba zdać się na własną pamięć, ale dzięki na przykład naszym zdjęciom przypomnieć sobie co w danej, zilustrowanej chwili się działo. Do czego serdecznie zachęcamy, nie tylko raz, ale i za każdym razem, kiedy przyjdzie nam ochota przeżyć coś wyjątkowego.

Wymieńmy jeszcze najważniejsze postacie wspaniałego wieczoru, które występowały, śpiewały i wprawiały nas w nastrój jakiego pewnie jeszcze nikt wcześniej nie zaznał.
Śpiewali?
Marta Bizoń, , Basia Stępniak-Wilk,  Joanna Trafas,  Wojciech Brzeziński, oraz
Marlena Budak, Aleksander Bryl, Kamil "Bzyku" Bzukała, Kamila Kurzeja, Joanna Płonka, Jagoda Sadziak, Klaudia Sedlaczek, Brigitta Wierzbik.
Muzycy: Aleksander Brzeziński - instrumenty klawiszowe, Arkadiusz "Bombel" Wiech ? gitary, Gertruda Szymańska ? perkusja, Michał Braszak ? bas, Tomasz Hernik - puzon, akordeon,
Michał Szerszeń - klarnet, akordeon, saksofon, Łukasz Urbańczyk - puzon

 

 

Zapraszamy do GALERII z BENEFISU ALEKSANDRA BRZEZIŃSKIEGO

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us