Menu

Armia Wyklęta - pamiętamy - Jaworzno z historią

  • Autor 

 

dzwykletych0217105Pamięć o Armii Wyklętej, nazywanej Niezłomną jest w Jaworznie coraz bardziej żywą i dającą pewność, że historia nasza najnowsza, choć sprzed bariery stworzonej przez komunizm, nie zostanie zapomniana.
Ważne słowa na temat udziału ludzi niezłamanych przez ówczesne podległe sowietom władze wypowiedzieli pod Pomnikiem Nepodległości przedstawiciele Jaworznickiej Inicjatywy Narodowej oraz Łukasz Curyło ze Stowarzyszenia Przyajaźń Jaworznicka.
Podkreślenie tego nazewnictwa to ważny element w kultywowaniu historii. Żołnierze, których pamięć czcimy byli z pewnością niezłomnymi, lecz słowo wyklęci przypomina, że byli oni zapomniani na rozkaz, z pełną premedytacją niszczeni przez władze, bo nie poddali się w walce o wolną, prawdziwie wolną Polskę. nie przyjęli oferowanych przez komunistów warunków, na jakich nasz kraj miał egzystować i stąd zostali wyklęci. To słowo należy im się dziś bardziej niż jakiekolwiek inne.dzwykletych0217033Na mszy świętej, Ksiądz Lucjan Bielas odwołał się o do uczuć sprzyjających patriotyzmowi i dobremu rozumieniu słowa Ojczyzna.

To zaczyna się już w rodzinie, w domu, gdzie jesteśmy wychowywani, a polega na szacunku do najbliższych.

Do otwartego wyrażania miłości do rodziców i co za tym idzie w procesie dorastania do każdego człowieka.

Tylko dobre, przesycone wartościami wynikającymi z historii i wiary naszych przodków wychowanie może sprawić, że w późniejszym życiu człowiek ma wszczepione pewne zachowania i zasady, które pozwalają mu odróżnić to, co spotyka go w życiu  dobrego i złego - te wartości, które sprzyjają dobru Ojczyzny od degradujących go.

dzwykletych0217064Marsz Pamięci przeszedł z Kościoła na Podłężu do Rynku, gdzie odbyły się bardzo emocjonalne uroczystości.

Fakt, że to właśnie z inicjatywy JIN czyli ludzi młodych, oraz przy wsparciu Przyjaźni Jaworznickiej i Miasta, te uroczystości mogły się odbyć i miały tak głośny i zarazem przekonujący charakter każe nam być pełnymi podziwu dla tej młodzieży, która angażuje się w o wiele bardziej istotne sprawy niż tylko własne dobro.

To dobro ojczyzny czyli nas wszystkich.

Za to im dziękujemy również w imieniu tych, którzy odeszli od nas, a którym bardzo zależało, aby pamięć o walczących o prawdę i  wolność nie zaginęła.

 

ZAPRASZAMY DO GALERII Z   MARSZU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCHObchody Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych będą jeszcze miały kilka akcentów o których piszemy poniżej

dzwykletych17środa, 1 marca 2017 r., godz. 10.00
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie - wykład pt. Józef Franczak "Laluś" - ostatni partyzant, żołnierz polskiego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Prowadzenie: dr Kornelia Banaś, IPN Katowice.

piątek, 3 marca 2017 r., godz. 17.00
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie - wykład pt. Żołnierze Wyklęci - polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944-1956. Wybrane zagadnienia. Prowadzenie: Adrian Rams, Muzeum Miasta Jaworzna + pokaz filmu dokumentalnego pt. "Zapora" w reż. Konrada Starczewskiego, prod. IPN.

sobota, 4 marca 2017 r., godz. 16.00
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie - spotkanie z Tomaszem Greniuchem, autorem książki pt. "Pod komendą Bartka", poświęconej Henrykowi Flame ps. "Bartek" - legendarnemu dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych.

czwartek, 16 marca 2017 r., godz. 11.00 i 17.00
Muzeum Miasta Jaworzna - wykład pt. Żołnierze Wyklęci - polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944-1956. Wybrane zagadnienia. Prowadzenie: Adrian Rams, Muzeum Miasta Jaworzna + pokaz filmu dokumentalnego pt. "Zapora" w reż. Konrada Starczewskiego, prod. IPN.

***          

"Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny". Tak brzmiało uzasadnienie projektu ustawy w sprawie ustanowienia 1 marca świętem bohaterów powojennej konspiracji niepodległościowej.

Aż do powstania Solidarności, społeczność "Żołnierzy Wyklętych" była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu narodu polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia - 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni "leśny? żołnierz ZWZ-AK, a później WiN - Józef Franczak "Laluś? zginął w walce w październiku 1963 roku.

Wybranie na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca nie było przypadkowe. Tego dnia w 1951 r., w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  i włączenie połowy jej terytorium do ZSRR sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us