Menu

Debata na temat JBO - ważne tematy, ważne spostrzeżenia

  • Autor 


jbo jaworzno 130217 7Od zaprezentowania mocnych punktów JBO rozpoczęła się wieczorna debata na temat kolejnej edycji zagospodarowywania miejskich pieniędzy przez mieszkańców. Grono osób, które działają społecznie mocno się krystalizuje, ale widać, że czasem dochodzą osoby nowe, zainteresowane pracą dla otoczenia, dla środowiska.
Niestrudzona w organizacji konferencji, debat i spotkań, pilotowania i promowania JBO, Pani Ewa Sidełko-Paleczny, Sekretarz Miasta Jaworzna, która od początku ma w zakresie swojej działalności opiekę nad Budżetem partycypacyjnym wie na temat wszystko.

Pani Sekretarz referowała dotychczasowe zasady gospodarowania pieniędzmi przeznaczonymi na ten cel, wskazując, że sukcesem Jaworzna jest dobrze wykształcony proces opracowywania regulaminu, organizowanie warsztatów i maratonów pisania wniosków, zorganizowanie w Urzędzie Miejskim referatu Inicjatyw i Konsultacji Społecznych w Biurze promocji i Informacji, a co idzie za tymi działaniami, zwiększanie się liczby osób biorących udział w głosowaniach i ogólnie większe zainteresowanie tematem w społeczności miejskiej, choć do ideału na pewno jeszcze sporo brakuje.jbo jaworzno 130217 16Ale trzeba pamiętać, że budżety partycypacyjne są w dalszym ciągu nowością w naszym społeczeństwie, do której nie od razu każdy musi podejść z pełnym zaufaniem.

Na poprzednim spotkaniu zaproponowano aby mieszkańcy zgłaszali uwagi na specjalnych formularzach. Z tej możliwości skorzystało 8 osób i jeden podmiot społeczny. Byli to Janusz Bryła, Wacław Chudzikiewicz, Wacław Cudak, Marzena Czarny, Mieczysław Długosz, Mariusz Kowalski, Janusz Papuga, Sebastian Pycia oraz Stowarzyszenie do Walki o Przestrzeganie Prawa w RP.

Uwagi dotyczące funkcjonowania systemu konsultacji z mieszkańcami zaprezentowała Pani Barbara Proksa. Proponowano szersze zapoznawanie mieszkańców z wnioskami i korzyściami płynącymi z ich poparcia, Wskazano, że potrzebna jest wzmocniona akcja informacyjna.

jbo jaworzno 130217 17Osobną kwestią była propozycja wielkości JBO i podziału pieniędzy na poszczególne zadania, oraz na utrzymanie i konserwację istniejących już obiektów.

Część debaty poświęcono na omówienie realizacji i użytkowania zadań, część na opinie o procedurach JBO 2017, a wiele dodatkowych uwag zgłosili sami mieszkańcy. Dyskusja burzliwa, wdać że wśród osób, które zaangażowały się w ten temat istnieje nawet coś w rodzaju rywalizacji.

To dobrze, bo nic, jak konkurencja nie sprawi, że jakość projektów i pomysłowość będą rosły i coraz lepiej słuzyły lokalnej społeczności.

jbo jaworzno 130217 11jbo jaworzno 130217 20jbo jaworzno 130217 22

 

 

 

 

 

jbo jaworzno 130217 12jbo jaworzno 130217 15jbo jaworzno 130217 30

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us