Menu
reklama
reklama

Beata Banasik - Bea."AutonomJa"

beata banasik jaworzno 2017074O Beacie Banasik pisaliśmy wiele razy, kibicowaliśmy Jej podczas konkursów, festiwali, w których zdobywała nagrody, bylismy z Nią, kiedy dostała się na studia we Francji i kiedy koncertowała w Jaworznie podczas swoich powrotów z Arras do rodzinnego miasta.

Dziś Beata jest trochę rozdarta pomiędzy Francją a Polską, czego nie kryje, bo gdziekolwiek jest, tęskni do tego drugiego miejsca. Ale godzi swoje uczucia i udaje jej się trochę pożyć tutaj, trochę wyśpiewać siebie w kraju, a trochę poza nim, drugiej ukochanej ojczyźnie.beata banasik jaworzno 2017048Chyba, jako Jaworznianie możemy przypuszczać, że jednak najlepiej jej jest tu, w rodzinnym mieście, a najlepiej występuje jej się na scenach, na których zaczynała swoją drogę do muzycznej, dziś już można powiedzieć, wybitnej kariery.

Ko nie zna tego nazwiska, to tak, jakby nie znał świata, muzyki prawdziwej, najlepszej z najlepszych.

Nie będziemy porównywać, bo to nie byłoby dyplomatyczne, ale Beata wśród ludzi sławnych, wśród sławnych jaworznian, jest w ścisłej czołówce. Bezwarunkowo.


Jedną z tych scen na których nasza okularnica, jak ją kiedyś nazwaliśmy lubi śpiewać jest scena Teatru Sztuk.
To tu dobywały się najważniejsze koncerty, tu odbyło się mnóstwo prób, choć i Dom Kultury w Szczakowej był równie ważnym, bo przecież tam prowadził swoje Studio Poezji i piosenki Zbigniew Rutkowski.

jubilrutkDla pewnego rozrzewnienia przypominamy zdjęcie, kiedy między innymi właśnie Beata śpiewała w koncercie jubileuszowym Pana Zbigniewa.

Dziś Bea ma swój styl, swoje źródła inspiracji, swój świat, w którym wszystko jest z jednej strony poukładane, a z drugiej wiele rzeczy na to poukładanie czeka. O tym śpiewa w sowich piosenkach.


Wyjątkowo spójne teksty , mówiące o przeżyciach w większości dotyczących dwojga ludzi, którzy albo się jeszcze nie znają, abo też właśnie się poznali, albo znają się już tak doskonale, że każde mrugnięcie powiek oznacza w ich, im tylko znajomym języku, bardzo wiele, albo też ludzi, którzy kiedyś się... znali. Wszystko przemija, wszystkiego można się spodziewać, ale nieustannie pragnie się czegoś wielkiego emocjonalnego, czegoś, kto jeszcze nikt nigdy nigdzie z nikim nie przeżył.


Na poniższym kolażu kilka wcześniejszych zdjęć Beaty - sprzed kilku lat oraz dzisiejsza scena.

bbanasikcolaza1


To Świat Beaty.
Do tego dochodzą jej niepożyte pokłady energii, które każą jej na scenie tańczyć, pląsać, obracać się i bardzo rzadko przysiadać, przystawać po to, aby nabrać oddechu.
beata banasik jaworzno 2017090I za chwilę znów pokazać, że takie sceniczne ADHD może być całkiem przyjemną cechą. Oczywiście w pewnym sensie zaplanowane, wyuczone.

Bo Beata jest perfekcjonistka w każdym calu. W każdej cząstce ukazuje ideał siebie swojego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość. Idealne są treści śpiewane do idealnej muzyki, zgranej z nią tak, że Ona i muzyka to jedna nierozerwalna całość.
Idealne są wypowiadane czy też wyśpiewywane słowa - perfekcyjna dykcja, która aż boli, podczas słuchania czy to spokojnej recytacji, czy melorecytacji, czy też kiedy z gardła wybrzmiewa potężny głos, mogący burzyć mury, słyszymy nie każde słowo doskonale, nie każdą zgłoskę, nie każdą literę, ale części składowe każdego dźwięku, każdą wibracje strun głosowych, każde przymknięcie głośni, muśnięcie warg, ich przymkniecie, czy też oddech.

Na to składa się spektakl, przedstawienie wyjątkowo skupiające na sobie wzrok każdego widza z osobna i wszystkich razem.

beata banasik jaworzno 2017044Trzeba być bardzo uważnym, bardzo spostrzegawczym, żeby wszystko zanotować w pamięci, aby zapamiętać, aby coś nie umknęło. Trudno o to, bo bardzo, ale to bardzo subiektywnie pisząc, przydałoby się trochę więcej oddechu od omawianego ADHD.

 

Nie nadąża się  - jeden koncert to za mało, żeby nie pozostać rozproszonym, z wielkim niedosytem percepcji, która musiała przyjmować wszystkimi zmysłami to, co działo się na scenie, zaaranżowanej zupełnie nietypowo, na styl zwany artystycznym nieładem, w którym wszystko ma swoje miejsce, ale nie sprawia wrażenia starannie poukładanego, uporządkowanego.
Zobaczmy na zdjęciach jak Beata ekspresją wabi, przyciąga, zaciekawia, magnetyzuje.
Zapamiętajmy, bo Bea to nasz skarb, który nas, jaworznian, stawia w pozycji dumy i wyższości nad tymi, którzy Beaty nie mają wśród swoich znajomych, przyjaciół.

 

"AutonomJA"

Bea. - wokal
Paweł Kukla – fortepian
Jacek Długosz – gitara
Michał Pamuła – perkusja
Wojciech Szwugier – gitara basowa/kontrabas
Bartosz Banasik – saksofon

"AutonomJA" to koncert, który składa się z wybranych piosenek autorskiego projektu Beaty Banasik pt. "SKOK W ROK - czyli 365 dni tworzenia". Tytułowy "Skok w rok" to cotygodniowe kompozycje, publikowane w sieci w każdą niedzielę, przez rok. Dowód na to, że młoda siła twórcza istnieje i że nigdy nie zaprzestanie swoich działań.

www.beatabanasik353.wix.com/beab
www.youtube.com/user/1989beatka/videos
www.beatabanasik.pl

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us