Menu

Masterplan dla oświetlenia Jaworzna - praktycznie i artystycznie

  • Autor 

wizualizacja kościół Szczakowa CustomOkazuje się, że nasze miasto posiada w sobie niezmierzone pokłady potencjałów, które mogą iść w różnych kierunkach, czyniąc Jaworzno coraz bardziej atrakcyjnym, pełnym niespodzianek, pełnym jeszcze nieodkrytych właściwości.

Kiedy nie zauważamy jakichś cech przedmiotu, czy to mniejszego, czy też dużych obiektów, jedną z ważniejszych czynności jakich dokonujemy, jest popatrzenie nań w świetle. W świetle pełnym, bądź innym od takiego, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni.
Wtedy naszym oczom ukazują się niewidziane dotąd kształty, właściwości, które najczęściej nazywamy pięknem.wizualizacja kopalnia CustomJaki kiedyś był nasz rynek - pamiętamy - był szary, pełen kopcących samochodów, szarych ludzi, idących w swoim kierunku, był ciasnym zakątkiem miasta, mało reprezentacyjnym. Dziś, mimo, że ludzie niewiele się zmienili, bo przecież nowy rynek egzystuje dopiero kilka lat, to spojrzenie na tę przestrzeń publiczną jest zupełnie inne. Mamy zgrane ze sobą elementy architektury użytkowej, mamy elementy ozdabiające, wkomponowane w całość tak, aby tworzyły coś, na czym warto zawiesić wzrok.

Ale kiedy nadchodzi mrok, to zapewne wszystko poszarzałoby, gdyby nie iluminacje, oświetlenie, które, jak przekonujemy się, nie jest jeszcze tym, czego tak do końca pragniemy, a nader nie tym, co widzą wizjonerzy, ludzie zajmujący się tematem zawodowo, mający w swoim dorobku znaczące osiągnięcia tak w kraju jaki za jego granicami.

wiz sokół teatr CustomPokazując kilka wizualizacji oświetleniowych elementów jaworznickiej architektury, Pan Norbert Wasserfurth-Grzybowski - Prezes Studia DL, które poczyniło w mieście kompleksowy plan oświetlenia, wydobył z przykładowych miejsc ich nowe cechy. Nie tylko dlatego, aby było ładnie, nie tylko z powodów estetycznych, ale również z powodów funkcjonalnych, oszczędnościowych oraz co bardzo ważne, z powodów bezpieczeństwa.

Standardowe spojrzenie na oświetlenie ulic każe nam jak najwięcej światła skierować pod nogi przechodniów. Ale przecież ewentualne  nierówności chodników nie są jedynym elementem powodującym dyskomfort podczas przemieszczania się wieczorem, czy w nocy.

wizualizacja muzeum1 CustomBadania opinii społecznej, badania socjologiczne wykazały, że samotnie podążający przez mniej uczęszczany szlak mieszkaniec, o wiele lepiej czuje się idąc, kiedy oprócz światła przed nim, obserwuje całe otoczenie, niekonieczne w pełnym  świetle, ale dającym obraz otoczenia w promieniu co najmniej kilkunastu, czy kilkudziesięciu metrów. Fakt, że w oświetlonym terenie łatwiej jest zauważyć inną osobę, powoduje, że nie mamy obaw, czy w mroku ktoś się nie czai. Widzimy, a więc obawa podążania naprzód nie paraliżuje nas. Na tym ma właśnie polega sens nowego podejścia do oświetlenia miasta.

Jak to zrobić, żeby było jaśniej i zarazem taniej? Są odpowiednie technologie, są różne rodzaje źródeł światła, które zużywają minimalne ilości energii elektrycznej, powodując oszczędności rzędu 30, 40 procent dotychczasowych.
Jest jeszcze jedna nowatorska rzecz, czyli oświetlenie nadążne, czyli takie, które podąża za idącym, czyli zwiększa swoją moc w momencie pojawienia się ruchu, czyli na przykład idącego pieszego, a w jakiś czas po przejściu zanika, albo co najmniej osłabia się.
Wtedy oszczędności mogą wynieść nawet do 70 procent.
O konferencji mówi informacja prasowa Urzędu Miejskiego w Jaworznie, do której przeczytania zachęcamy poniżej.

masterplan3000 30Do grona europejskich miast, bez świetlnego chaosu, z dobrze skomponowaną, indywidualną iluminacją może dołączyć wkrótce Jaworzno. TAURON Dystrybucja we współpracy z Miastem, przygotował kompleksowy projekt Masterplanu oświetlenia dla Jaworzna. To swego rodzaju mapa drogowa rozwoju oświetlenia w mieście.

Podstawą stworzenia Masterplanu było wykonanie inwentaryzacji istniejącego stanu oświetlenia ulicznego, oświetlenia parków, zieleni oraz iluminacji charakterystycznych obiektów architektonicznych Jaworzna. TAURON Dystrybucja i Miasto Jaworzno wspólnie opracowali spójną koncepcję, która wyznacza nowe standardy i kierunki rozwoju oświetlenia miasta. Masterplan w pierwszej kolejności zakłada uporządkowanie struktury oświetlenia w całym mieście, a także nadanie mu swoistego charakteru i klimatu poprzez odpowiednie oświetlenie detali miejskiej architektury.

masterplan3000 18- Jako firma dostarczająca energię elektryczną promujemy takie rozwiązania, które w kompleksowy sposób podchodzą do myślenia o oświetleniu ulicznym i iluminacyjnym.

Oświetlenie miejskie powinno być nie tylko funkcjonalne, efektywne kosztowo, ale powinno też służyć budowie spójnego i wyrazistego wizerunku miast, dzielnic i pojedynczych obiektów ? mówi Jerzy Topolski, wiceprezes TAURON Dystrybucja.

Przekazanie opracowania nastąpiło 27 stycznia, po niecałym roku od rozpoczęcia prac nad jego stworzeniem.

Masterplan stanie się obowiązkowym dokumentem, który określa wytyczne dla przyszłych działań w zakresie opracowania kolejnych dokumentacji projektowych, modernizacji i wdrażaniu nowego oświetlenia  w strukturze miasta.

masterplan3000 2 2- Dostaliśmy do rąk koncepcję nowego oświetlenia miasta. Przyznaję, że jestem ogromnie zaskoczony tym, jak wspaniale mogłoby wyglądać Jaworzno oświetlone nowoczesnymi, eleganckimi i tanimi w eksploatacji lampami. Marzę o tym, by plan został zrealizowany. Obiecuję, że większość z nas na nowo zachwyci się Jaworznem ? mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Korzyści płynące z wdrożenia planu oświetleniowego to stworzenie atrakcyjnego i reprezentacyjnego wieczornego wizerunku miasta, nadanie indywidualnego charakteru miejskiej zabudowie. Dzięki wprowadzaniu nowego oświetlenia zwiększy się  bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Mowa tu zarówno o pieszych, którzy po zmroku przemieszczają się lub spacerują ulicami, jak i kierowcach poruszających się po dobrze oświetlonych drogach. Duże zmiany obejmą także oświetlenie parkowe oraz eliminowanie
z przestrzeni miejskiej tak zwanych ?szarych obszarów? miasta.

masterplan3000 26Masterplan zawiera szczegółowe zalecenia dla projektantów oświetlenia, które określają wartości luminancji i natężenia światła, zakres dozwolonych temperatur barwowych czy też uwarunkowania ekologiczne zapobiegające m.in. ?zanieczyszczeniu nieba światłem?.
- Stworzenie kompleksowego projektu oświetlenia, to kolejny przykład efektywnej współpracy TAURONA
z Jaworznem ? miastem tym istotnym dla Grupy, że powstaje tu jej flagowa inwestycja, czyli blok 910
w Elektrowni Jaworzno ? podkreśla Jarosław Broda, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem i rozwoju TAURON Polska Energia.

To nie koniec współpracy między spółką TAURON Dystrybucja a Miastem w zakresie oświetlenia ulicznego.
W najbliższych miesiącach będą trwały prace nad stworzeniem kompleksowych projektów i wykonaniem dokumentacji technicznej iluminacji pięciu obiektów architektonicznych w mieście. Projekt ?Masterplanu oświetlenia dla miasta Jaworzna? przygotowało renomowane Studio DL, które specjalizuje się w kreatywnym projektowaniu systemów oświetleniowych w skali miast.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us