Menu

Wybieramy laptopa do pracy mobilnej Wybieramy laptopa do pracy mobilnej

  • Autor 

whitepre450Praca w pociągu, autobusie czy samolocie dla wielu osób jest chlebem powszednim. Żeby jednak okazała się ona komfortowa, konieczny jest zakup odpowiedniego sprzętu, któremu nie straszny będzie ciągły ruch.

 

Oczywiście tego typu laptopy charakteryzują się przede wszystkim solidnie wykonaną obudową. Często wyposażone są również w dyski półprzewodnikowe, które znacznie lepiej radzą sobie z trudami podróży. Parametrów istotnych dla laptopa mobilnego jest jednak znacznie więcej, dlatego warto dokładnie je przeanalizować. Żeby ów analiza była pełniejsza, wykonamy ją na przykładzie dwóch laptopów ? Lenovo ThinkPad E450 i E550

Jak duży ekran?

To właśnie od matrycy wiele osób zaczyna wybór urządzenia przeznaczonego do pracy w podróży. Bardzo niewygodne są bowiem duże modele 17-calowe ? zdecydowanie popularniejsze są wszelkie laptopy mniejsze, posiadające ekran o przekątnej 14 bądź 15,6 cali. Który z nich będzie lepszy?

W naszym zestawieniu przedstawicielem pierwszej grupy urządzeń będzie Lenovo ThinkPad E450  . Jak nietrudno się domyślić, 14-calowe laptopy będą mniejsze, co ma znaczenie chociażby w podróży niewielkim środkiem transportów, takim jak samochód czy autobus. Z drugiej jednak strony, przestrzeń robocza w przypadku jego konkurenta, a więc Lenovo ThinkPad E550 (z ekranem 15-calowym) pozwoli na bardziej komfortową pracę, zwłaszcza na kilku plikach jednocześnie.

Ostateczny wybór jest więc sprawą indywidualną ? jeżeli koniecznie zależy nam na mniejszym rozmiarze, wybierzmy ThinkPad E450, jeśli natomiast podróżujemy głównie pociągiem, w którym miejsca jest dużo i planujemy pracę z kilkoma otwartymi oknami, zdecydujmy się na model E550.

Podzespoły

Oczywiście nie można zapomnieć również o konkretnych podzespołach, które definiują możliwości laptopa. Jeżeli chodzi o procesory, laptopy biznesowe do pracy mobilnej korzystają najczęściej z niskonapięciowych układów Intel Core. W przypadku omawianych laptopów będzie to piąta generacja procesorów, a do najmocniejszych z nich należą i7-5500U oraz i5-5200U (oba posiadają dwa rdzenie).

Niektóre laptopy biznesowe są wyposażone w procesory serii Intel Core M, jednak znajdują się one w mniejszości, głównie ze względu na ograniczone osiągi. Oczywiście pracę układów wspiera pamięć RAM ? omawiane urządzenia mogą pracować z maksymalnie 16 GB pamięci.

To, czy zdecydujemy się kupić laptopa z dedykowaną kartą graficzną, zależy od naszego zapotrzebowania. Z pewnością przyda nam się ona, jeżeli zamierzamy pracować w zróżnicowanych programach graficznych. Lenovo ThinkPad E550 ma do zaoferowania kartę AMD Radeon R7 M260 lub M265 (2 GB pamięci), natomiast model E450 AMD Radeon R5 M240 (1 GB pamięci) lub R7 M260 (2 GB pamięci). Na najwięcej pozwoli nam jednostka M265.

Bardzo ważny jest również wybór dysku twardego. Jak bowiem wiadomo, urządzenia talerzowe w szybki sposób mogą ulec awarii, jeżeli są często przenoszone. Dlatego też warto rozważyć zakup laptopa wyposażonego w dużo wydajniejszy i bardziej wytrzymały dysk półprzewodnikowy SSD. W przypadku obu laptopów jego maksymalna pojemność wynieść może 128 GB.

Ile trzeba zapłacić za mobilny laptop biznesowy?

Przedstawione laptopy są do siebie bardzo podobne. Model E550 ze swoim konkurentem wygrywa wyłącznie pod względem korzystania z nieco lepszej karty graficznej. Oba natomiast pracują na procesorach o niskim poborze mocy, a także mogą wykorzystywać dyski typu SSD. Za wszystko to w obu przypadkach będziemy musieli zapłacić około od 3500 do 4000 złotych.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us