Menu

Agata Kmak w repartuarze dyplomowym

  • Autor 


akmak 7Koncert w foyer Domu Kultury w jeleniu był koncertem szczególnym. Oto koncertmistrzyni ?Archetti? Orkiestry kameralnej Miasta Jaworzna, Agata Kmak już za kilka dni będzie grać koncert dyplomowy w  swojej uczelni i po pięciu latach nauki zdobędzie tytuł magistra.

Biorąc pod uwagę grę Agaty, którą słyszeliśmy na koncertach należy się spodziewać brawurowej obrony tytułu i kolejno zdobywanych szczebli kariery.

Koncert w kształcie, w jakim będzie on grany właśnie na "dyplomie?, mieli okazję usłyszeć goście Archetti, a był to koncert bardzo trudny.akmak 23Wymagające wielkiej sprawności utwory, wymagające skupienia i doskonałego opanowania instrumentu zostały odebrane w zupełnej ciszy, choć publiczności ręce same składały się do braw.

Czterech kompozytorów, cztery różne temperamenty. Kolejno utwory  Jana Sebastiana Bacha, potem Henryka Wieniawskiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta i na koniec Johannesa Brahmsa nawet u niedoświadczonego, nieobytego w muzyce klasycznej, tak wymagającej, słuchacza, wywołały podziw i niedowierzanie, że tak pięknie można gładzić struny, które odwdzięczają się niebiańskim wręcz dźwiękiem.

Sprawność palców, skupienie na twarzy, z racji bardzo kameralnego gremium były na wyciągnięcie reki. Każdy gest, każde zmrużenie oczu, każde zamyślenie nad nutą było widoczne i pewnie będą to obrazy mocno zapamiętane.

akmak 13Zapytana o swoją przyszłość Agata Kmak powiedziała, że Orkiestra Archetti to wspaniały początek kariery i na pewno będzie grać tutaj dalej, ale z gry tylko w tej orkiestrze trudno byłoby się utrzymać będąc już dorosłym. To tylko czwarta część etatu, toteż będzie szukać swojego miejsca również w innych teatrach, czy filharmoniach.

Ale należy się cieszyć, że nasi muzycy zdobywają uznanie w wielkich ośrodkach muzycznych. Niedawno podczas grudniowego koncertu dowiedzieliśmy się, że inna skrzypaczka, Urszula ogórek wyjeżdża aż do Olsztyna, aby grać w tamtejszej Filharmonii Warmińsko Mazurskiej.

Czekają nas więc duże emocje związane z bardzo widocznymi z obszaru publiczności miejscami w Archetti.
A teraz przypatrzmy się zdjęciom Agacie Kmak i towarzyszącemu jej Michałowi Sadzikowskiemu (fortepian).
Życzmy naszej skrzypaczce wspaniałego wyniku na egzaminie i oszałamiającej kariery, a orkiestrze nowych utalentowanych muzyków.

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us