Menu

Stanowisko Zespołu Lecznictwa Otwartego w sprawie nocnej i świątecznej opieki medycznej

  • Autor  MJ

Jacek Nowak ZLOW ostatnim czasie w internecie i w prasie pojawiło się kilka wypowiedzi dotyczących działalności Zespołu Lecznictwa otwartego w zakresie nocnej i świątecznej opieki medycznej. Wypowiedzi wskazują na rzekome niedostatki w działaniu przychodni realizującej te zadania.

Sprawa wygląda na "nadmuchaną" bowiem wszelkie fakty przemawiają za tym, że przyjmowanie pacjentów nocą i w święta odbywa się w sposób niezakłócony. Niestety bywają momenty, kiedy następuje spiętrzenie liczby pacjentów oczekujących na porady lekarzy mających w swoim zakresie zarówno obsługę chorych przychodzących osobiście do gabinetu, jak i wyjazdy - wizyty domowe.

Spośród ponad 2 tysięcy porad udzielanych na 10 tysięcy mieszkańców w kontekście kilkudziesięciominutowego czy nawet dwu-, trzygodzinnego oczekiwania na przyjęcie w okresie wzmożonego ruchu pacjentów, trudno spodziewać się że wszystkie osoby zostaną przyjęte natychmiast.

System opieki nocnej jest realizowany wyłącznie przez ZLO w Jaworznie, bowiem żaden inny zakład opieki zdrowotnej nie jest zainteresowany w udzielaniu takich świadczeń, o czym świadczą fakty - do konkursów na realizację zadania pod nazwą "Nocna i świąteczna opieka medyczna", nie przystępuje nikt inny, oprócz ZLO!

O ile nie dziwi czasem fakt zniecierpliwienia pacjentów, bo oczekiwanie na przyjęcie przez lekarza każdy chciałby skrócić jak najbardziej, to dziwi bezkrytyczne zaangażowanie w sprawę jednych z mediów, które to na podstawie wypowiedzi rodziców wydają wyroki. Niestety nikt nie jest w stanie stwierdzić jak podczas wizyty było naprawdę, toteż mamy tu słowo przeciwko słowu.

Biorąc pod uwagę nieustanne ataki na wszelką działalność miasta i instytucji z nim związanych przez redakcję rodzinnego biznesu prasowego, mamy wrażenie, że nie chodzi tu o wolę poprawy sytuacji, a o nieudolne próby skłócania mieszkańców z miastem.

Mamy świadomość, że lekarze to również ludzie. Również ci lekarze, którzy pełnią dyżury w ramach omawianego zadania. Mamy świadomość, że i wśród lekarzy mogą znaleźć się osoby mniej odpowiedzialne na swoim stanowisku pracy, ale w wypadku tego typu obserwacji jest droga postępowania. Jest możliwość kontaktu z zarządem ZLO, złożenia skargi, kontaktu telefonicznego, mailowego. I jest to najlepszy sposób aby móc zmienić, poprawić sytuację.

Zarząd ZLO zachęca osoby, które czują się nieodpowiednio potraktowane do przewidzianego dobrym obyczajem interweniowania we własnych sprawach.

Problemów na pewno nie rozwiąże gazeta, zwłaszcza taka, która rozwiązaniem problemu zainteresowana nie jest, a jest zainteresowana publikacją chodliwego tematu, tzw "mięsa", bo to gwarantuje poczytność.

Chwytające za serce i wyglądające na dramatyczne wypowiedzi matek, na łamach prasy nie są podstawą do reakcji wobec lekarza, tym bardziej, że nie są znane inne okoliczności zdarzenia, a często tylko lakoniczna wypowiedź, że lekarz źle zbadał, albo przepisał zły lek.

Nie ma co ukrywać, że w związku z niepochlebnymi opiniami o  ZLO, zaciera ręce konkurencja, bo czuje tu własny interes. niemniej trzeba zastanowić się, czy nie zawsze rzetelne artykułu prasowe służą dobru pacjentów i systemowi opieki zdrowotnej w mieście, czy nie. Nam wydaje się że każda sprawa jest do rozwiązania, ale pod warunkiem wyzbycia się cech złośliwości i pieniactwa, a nabycia woli rozwiązania problemu.

Na filmie wypowiedź Prezesa ZLO, Pana Jacka Nowaka, będąca stanowiskiem Zarządu ZLO w przedmiotowej sprawie. 

 

 

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us