Menu

Długoszyn - wigilia po strażacku

  • Autor 

 

straz jaworzno dlugoszyn1216021Zebranie podsumowujące rok, wigilia oraz okazja do zaprezentowania nowego wozu strażackiego, będącego skokiem w nowoczesność, jak go druhowie z OSP w Długoszynie określają, to okazje aby spotkać się, podsumować dokonania i zaplanować działania na przyszłe miesiące nowego roku.
Sobotni wieczór był dla Zastępcy Prezydenta Jaworzna, Pani Moniki Bryl obfity w wydarzenia, w obowiązki jakim trzeba sprostać nawet w przedświątecznym tygodniu.
Spotkania jednak nie były bezowocne.
W Długoszynie uwagę zaproszonych gości skupił potężny mercedes który od około miesiąca rezyduje w tamtejszym garażu. Już był na trzech akcjach ale jeszcze nie widać po nim śladów używania. Wszystko lśni i pachnie nowością. Dopóki akcje są niezbyt forsowne, dopóki nie trzeba wjeżdżać w samo centrum pożaru, można przyjąć że to wciąż "nówka".


straz jaworzno dlugoszyn1216013Ta nówka kosztowała około 800 tysięcy złotych, z czego połowę sfinansowało miasto Jaworzno, waży ponad 20 ton, może zabrać do zbiorników 3 tony wody i 300 kilogramów środka spieniającego.
Dzięki działku umieszczonemu na dachu woda ta może zostać wypompowana w serce ognia w ciągu czterech, pięciu minut, toteż działko to ostateczność w bardzo ekstremalnych sytuacjach. Z reguły stosuje się węże, które posiadają inne pompy, tłoczące równie mocno wodę, ale w mniejszych ilościach, wystarczających na około 15 minut ciągłego strumienia. W tym czasie można spodziewać się posiłków - następnych wozów bojowych. Można oczywiście skorzystać z hydrantów, jeżeli takowe są w pobliżu pożaru.

Wóz posiada najnowocześniejsze wyposażenie począwszy od wymienionego działka, po urządzenia do cięcia blach, do rozbijania murów, czy inne, konieczne we wszelkich okolicznościach ratowania życia i mienia.

straz jaworzno dlugoszyn1216028Z dużym zainteresowaniem przybyli do Długoszyna druhowie z innych jednostek podziwiali samochód, dopytując o szczegóły  i obserwując na przykład elektrycznie wysuwające się schody po otwarciu drzwi.

Wóz robi ogromne wrażenie, a na pewno będzie go można podziwiać podczas obstawy różnych miejskich uroczystości.
Oby jak najrzadziej musiał być wykorzystywany do akcji gaśniczych i ratowniczych.

Czego życzy się strażakom? W przeciwieństwie do innych życzeń - wszystkiego jak najwięcej, im życzymy jak najmniej ognia. Tego też życzyła Pani Prezydent Monika Bryl podczas strażackiej wigilii.


Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us