Menu

Five Sax - światowe show z udziałem jaworznianina

  • Autor 

 

fivesax900 109Grać na saksofonie stojąc na jednej nodze, z rękami zaplecionymi wokół drugiej, w dodatku puszczać przy tym oko do najładniejszej dziewczyny w dwunastym fotelu szóstego rzędu od lewej - cóż to za problem. Omamić dźwiękiem fujarki ludożerczego zombie, czyhającego na nas z rozczapierzonymi pazurami, chcącymi zatopić w naszej szyi swoje krwiożercze zębiska - cóż to za problem.

Zawładnąć duszą wytwornej damy (trans?), która niby to chce, a boi się, która niby uśmiecha, a zaraz potem trzepie torebką przez kark, nie ważąc na ból, jaki sprawia usiłującemu zrobić wszystko zalotnikowi - cóż to za problem.fivesax900 91Z wieloma problemami uporali się na scenie członkowie wyjątkowego kwintetu saksofonowego Five Sax, który odwiedził Jaworzno w trakcie nieustannej trasy koncertowej po najwspanialszych salach świata. Tai Pei, Seul, Biilbao, Amsterdam, Innsbruck, Nowy Jork, to już zaklepane miejsca na mapie świata, gdzie Five Sax pojedzie w najbliższych miesiącach. A tu niespodzianka w małym Jaworznie...

 

Az wierzyć się nie chce. To za sprawą jednego z saksofonistów, który z Jaworzna się wyrwał w wielki świat i wcale nie narzeka, że właśnie z naszego miasta pochodzi.

Z dumą mówi o naszej małej ojczyźnie i jest podekscytowany faktem, że tu mógł zagrać.

fivesax900 51Program to wręcz kabaretowy, przypominający znane nam już grupy, choćby Mo Carca, o najwyższej klasie elegancji, wytworności i wirtuozerskim zacięciu.

Całość została ujęta w ramy lotu na pokładzie samolotu, który obwozi publiczność po całym świecie, a na każdym przystanku muzycy prezentują charakterystyczne dla rejonu muzyczne przykłady obrazowane również scenkami rodzajowymi, z zawartością i symboliki i ogromnej dawki gagów i elementów wręcz utrudniających korzystanie z instrumentów. To wszystko po to, aby udowodnić, że grać można stojąc na głowie, albo pozostając pod presją maczety.


fivesax900 101Ktoś powie, kiedy się chce, to można stanąć na głowie i zagrać. Tak, tylko nie zawsze stojący na głowie zagra bez fałszu, bez zadyszki tak, jakby nic szczeónego nie nastąpiło - mistrzowsko.

To wszystko idzie jakby nie było barier, jakby nie było siły ciążenia, emocji innych poza wypływającymi z muzyki.

Znajomy muzyk, który siedział obok, a który świat i największe sale ze swoimi skrzypcami również zwiedził, (również jaworznianin) po pierwszej części koncertu powiedział, że jest oszołomiony poziomem, doskonałością wykonania każdego utworu, ale i każdej nuty - wszystko dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, wszystko idealne. Nie ma się do czego przyczepić.

Ja, na muzyce się nie znający, mogłem powiedzieć tylko tyle, że było fajnie, choć trochę byłem po kilkudziesięciu minutach zawiedziony. Trochę nie zgadzały mi się proporcje pomiędzy gagami a muzyką - za mało tej drugiej. Stąd z niecierpliwością czekałem na część drugą i tu już nie miałem wątpliwości. To było stopniowanie napięcia. Druga godzina całkowicie zmieniła moje odczucia i program jako całość odebrałem jak widowisko i słuchowisko wybitne.

fivesax900 63Oczywiście nie ma tu miejsca na opisywanie poszczególnych utworów bo to trzeba posłuchać, zobaczyć. W każdym razie podróż po Brazylii, Argentynie, Włoszech, Hiszpanii, dzikim zachodzie dżungli... lokalu... miła wysokie walory poznawcze.

Pieter Pellens (Belgia), Joel (USA), Alvaro Collao (Chile) Damiano Grandesso (Włochy) i Michał Knot (Jaworzno) to kwintet wybitny, wyjątkowy i wystrzałowy.

Nie ma specjalnie nadziei, żeby w najbliższym czasie odwiedzili znów Jaworzno bo ich areną jest cały świat. Ale pozostały nam zdjęcia i możliwość znalezienia w sieci filmów z ich udziałem.

Posłuchajmy Ich własnego nagrania - powyżej, bo nie fair byłoby publikować tu nagrania gorszej jakości, skoro zespół zasługuje na najwyższy szacunek.

Ciekawostką jest fakt, że z koncertu ma powstać nagranie wydane na DVD.

Będziemy czekać i zobaczymy, co z tego wyszło na jaworznickiej scenie.

UWAGA Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych. Dozwolone linkowanie artykułu.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us