Menu
reklama

Karczma Piwna Solidarności z Sobieskiego

  • Autor 


karczma piwna jaworzno solidanosc900 281 Karczma piwna to wydarzenie, bez którego grudzień dla górników nie byłby grudniem. Podobnie, jak święto Barbórkowe, to element zamykający rok ciężkiej pracy, czas na odpoczynek, podsumowania, refleksje i zabawę.

Te tradycje łączą się ze sobą nierozerwalnie. Czasem są bardzo radosne, czasem w radość wkrada się smutek i żal za tymi, którzy odeszli pełniąc zaszczytną służbę pod ziemią.

Tak było w tym roku. Kilkanaście dni wcześniej w jednej z kopalni zginęło ośmiu górników. Taka tragedia nie może być zapomniana szybko, dlatego też podczas uroczystości barbórkowych oraz podczas karczm piwnych wspomina się i czci chwilą ciszy ofiary żywiołu, na który tak na prawdę nikt nie ma wpływu.

 


karczma piwna jaworzno solidanosc900 21010 grudnia Solidarność ZG Sobieski świętowała na karczmie piwnej, na którą została jak zwykle zaproszonych wielu szacownych gości. Główną postacią był Pan Piotr Duda, Przewodniczący NSZZ ?Solidarność?, który w swoim przemówieniu podkreślił rolę górników w gospodarce narodowej, życząc Górnikom tradycyjnego Szczęść Boże".

On to przywiózł symboliczną statuetkę obrazującą muzeum w Hali BHP w Stoczni Gdańskiej, gdzie podpisywano porozumienia sierpniowe. Muzeum powstało dzięki ofiarności organizacji związkowych "Solidarności"

Tym razem z ramienia władz państwowych przybyli ministrowie rządu Pani premier Beaty Szydło

karczma piwna jaworzno solidanosc900 161W ławach górników zasiedli Prezydent Jaworzna Pan Paweł Sibert z Jego Zastępcą Panem Tadeuszem Kaczmarkiem, Przewodniczący Rady Miejskiej, Pan Wiesław Więckowski, poseł Na Sejm RP, Pan Dariusz Starzycki, oraz inni goście, wspierający bądź to brać górniczą, bądź Związek "Solidarność".

Większość czasu przeznaczonego na świętowanie wypełniały piosenki oraz skecze prezentowane przez znany tu kabaret jestem z Piekar Śląskich, ale nie obyło się bez tradycyjnych punktów programu, jak przyjęcie w poczet górniczej braci nowych gwarków - skok przez skórę i pasowanie na górnika to bardzo stary, symboliczny zwyczaj.

Były konkursy dla mechaników, były wyścigi w piciu piwa oraz wybór tym samym króla piwnego. na ręce ministrów przekazano statuetki Świętej Barbary.

Karczma zakończyła się po czterech godzinach i według wielu górników była to jedna z lepszych w ostatnich latach pod względem atrakcyjności i radości karczm.Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us