Menu

Bieda z honorem w parze - Piraci z Penzance - niczym z Karaibów

  • Autor  Wirt

 

piraci mojejaworzno penzance b 86Nagromadzenie suspensu... właściwie co to jest? Więc sprawdzam, bo nie jestem pewny: chwyt w filmach i powieściach polegający na wstrzymaniu biegu akcji, stosowany w celu wzmożenia napięcia albo zaskoczenia widza lub czytelnika niespodziewanym zwrotem akcji. To słownik języka polskiego. Właśnie.

Dobrze kojarzyłem. Więc nadmiar suspensu jest charakterystyczny dla komiksu, filmu akcji, względnie powieści młodzieżowej. Wszędzie tam, gdzie trzeba trzymać widza w napięciu. Lecz operetka? Taki dość anachroniczny twór z połowy XIX wieku? Miałaby korzystać z takich nowoczesnych technik? Tym bardziej  Piraci z Penzance,  operetka W.S. Gilberta (libretto) i Arthura Sullivana (muzyka), która miała premierę w1879 roku w Nowym Jorku.piraci mojejaworzno penzance b 22A jednak. Pierwszy suspens ? zaskoczenie, że na polskiej scenie pojawiła się dokładnie 135 lat później, drugi, że w wykonaniu Teatru Muzycznego Arte Creatura.

Trzeci, że adresowana do widowni od kilku do kilkudziesięciu lat. Czyli dla każdego. Operetka dla każdego?

Niemożliwe. Zgoda, że operetki kończą się na ogół optymistycznie, więc radośnie. Płytko, bez europejskiego zadęcia intelektualnego, więc dla dzieci akurat. Jednak dorośli chcą czegoś innego. Jeśli nawet radosnego, to z podtekstem, no, troszkę frywolnym, nie dla dzieci. Jak to połączyć. Nie da się. A jednak.

piraci mojejaworzno penzance b 6Piraci z Penzacne to grupka dobrodusznych bandytów. Troszkę na wzór drużyny Robin Hooda. Zamiast rabować, przegrywali, zamiast mordować, współczuli. Szczególnie słabszym i sierotom. Więc zamiast opływać w dostatki, biedowali. Za to wysoko cenili sobie honor. Zupełnie nie na czasie! Za to jak pozytywnie!

Frederick postanawia opuścić to zacnie  kryminalne grono w dniu dwudziestych pierwszych urodzin, bo na tyle opiewa honorowa umowa. Tym bardziej, że chciałby poznać jakąś godną siebie bogdankę, a w zasięgu wzroku jest tylko niekoniecznie prima sort urody zauroczona w nim niania, piratka Ruth.

Król piratów wyraża zgodę i odstępca odchodzi, żeby od razu wpaść w objęcia trzech pięknych i młodych córek  Majora Generała. Każdej z nich proponuje swoją miłość i jednej przypada do gustu. Pozostałe wpadają w oko dwóm innym piratom.

piraci mojejaworzno penzance a 48I już by się zdawało, że koniec przygody, gdy oto sprytny ojciec panien wyznaje, że jest biedną sierotką, więc zbrodniarze zostają z niczym. Jednak Major Generał również jest człowiekiem honoru, więc gryzie się swoim przeniewierstwem, bo przecież sierotą bynajmniej nie jest. Zamiast żałować, wzywa na pomoc oddział niezbyt sprawnych policjantów, którzy co prawda zostają przez piratów pokonani, lecz zwyciężają, bo apelują do ich lojalności wobec królowej Anglii. Pokonani piracie przecież wygrywają, bo Major Generał chciałby wydać swoje córki za szlachciców- jego ojciec był zaledwie szewcem ? a przecież przywódca kaperów jest królem, więc on również dobrze urodzeni. Bam, bam, babam ? kończy się szczęśliwym związkiem wszystkich par, bo dla trzej piraci wiążą się z trzema córkami, a wdowiec Major Generał wpada w oko Niani ? Piratce.


piraci mojejaworzno penzance a 51Na widowni przeważała młodzież w dolnej dopuszczalnej granicy wiekowej. Na oko od pięciu do kilkunastu lat. Tych kilkunastoletnich była mniejszość. Pozostałe miejsca siedzące wypełniali rodziciele, dbający o rozwój intelektualny, kulturalny i muzyczny swoich pociech.

Były chwile, trzeba uczciwie przyznać, że słychać było lepiej widownię niż śpiewaków, lecz niezbyt często. Jednak zrozumienie tekstu śpiewanego nie jest zbyt łatwe. Lecz ponad dwie i półgodziny teatru muzycznego, to nie lada wyzwanie.

A wytrzymali niemal wszyscy. Co więcej wychodzili pełni zachwytu, uśmiechnięci z zadowoleni. A wszystko dzięki kunsztowi artystów, wśród których trudno wskazać kogoś najlepszego, bo wszyscy stanęli na wysokości zadania.

piraci mojejaworzno penzance a 78Nie tylko muzycznego, bo to dla wyśmienitych fachowców jak Jarosław Wiewióra (Frederick) czy Piotr Rybak (Major Generał) to żadna sprawa. Wznieśli się także na wyżyny najtrudniejszej ze sztuk teatralnych ? komedii. Bawili gestem, miną, a nawet różnicami anatomicznymi.

Drobniutki Frederick podskakiwał uroczo, żeby dosięgnąć ucha olbrzymiego, o głowę większego Króla (Michał Sobiech). Major Generał zabawnie dreptał, wywołując nieustanny śmiech. Niania Ruth w przesadnym makijażu z wałkami na głowie i wałkiem w ręku bawiła i przerażała jednocześnie, szczególnie ojców, którym pewnie przed oczyma stawały własne żony w mniej zabawnym nastroju.

Zabawy było więc co niemiara. I szczególnie młodsza widownia został zauroczona ? więc może wróci i zakocha się w Polihymnii (muza muzyki) i Talii (muza komedii) jednocześnie.

UWAGA Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych
 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us