Menu

Barbórka - Premier Beata Szydło wśród górników

  • Autor  .

barborkapremier16 110Tegoroczna Barbórka w Jaworznie odbyła się z udziałem Premier Rządu Rzeczypospolitej, Pani Beaty Szydło.

W godzinach porannych odbyła się msza święta w intencji górników, odprawiona przez księdza Eugeniusza Cebulskiego.

Na godzinę 9 do cechowni ZG Sobieski przybyli górnicy z rodzinami, władze zakładu, radni Rady Miejskiej.

Miejsce wokół ołtarzy zajęły poczty sztandarowe zakładów chodzących w skład spółki Tauron Wydobycie.

 

 

barborkamsza16 42Homilia miała charakter zarówno dziękczynny, wobec łask, jakie Bóg zsyła na pracujących pod ziemią, jak i pokorny, szanujący moc natury i opatrzności, która czuwając, niestety czasem dopuszcza do tragicznych wydarzeń, w których giną górnicy, ojcowie rodzin, mężowie, pozostawiając po sobie smutek i pustkę.

Szacunek, jaki należy się górnikom jest bezsprzeczny, jednak samo Oni winni są pokorę przed naturą, przed Bogiem i spoczywa na nich wielka odpowiedzialność w pracy dla Ojczyzny i dla całego społeczeństwa.

W południe rozpoczęły się uroczystości branżowe.

GALERIA z BARBÓRKI W ZG SOBIESKI.


barborkapremier16 108Niemal dwugodzinne spotkanie miało wyjątkowo uroczysty charakter.

Szefowa Rządu Pani Beata Szydło, niestrudzenie przypomina, że zmiany, które dokonują się w Polsce nie omijają również górnictwa, które przez ostatnie lata zostało wyjątkowo zaniedbane.

Reformy są trudne, ale nieuniknione.
Polska węglowi zawdzięcza w dużym stopniu rozwój i to jest przyczynkiem do działań w jak najlepszy sposób chroniących miejsca pracy.

Przemówienie miało bardzo mocny charakter, nie pozostawiający wątpliwości co do stanu tej gałęzi gospodarki, ale i jej potencjału i wielkiej odpowiedzialności, jaka stoi zarówno przez decydentami, jak i szeregowymi pracownikami.

barborkapremier16 17Nie zabrakło czci oddanej górnikom, którzy zginęli na szychcie, zarówno tym, którzy odeszli kilka dni temu, jak i wszystkim, którzy kiedykolwiek stracili życie podczas pełnienia obowiązków pod ziemią.

Po przemówieniu Pani Premier odbyły się uroczystości udekorowania wyróżniających się górników odznaczeniami.

Jednym z punktów programu było wręczenie górnikom szpad.
To symbol przynależności do Braci gwarków.


UWAGA Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku. Publikacja w innych mediach, również społecznościowych, wymaga zgody autora i uzgodnienia warunków wykorzystania. W innym wypadku to kradzież, co może być przedmiotem roszczeń prawnych.

barborkapremier16 30Górnicza szpada obecnie jest odznaką honorową dla wyróżniających się górników. Wywodzi się ona z broni używanej przez średniowiecznych poszukiwaczy złota, którym służyła do obrony.

Ceremonia wręczenia szpad ma swój ustalony porządek.

Stare Strzechy wręczają młodym lisom szpady, podczas, kiedy ci klęczą, będąc pasowanym na ramię przez swoich starszych kolegów. Potem odbywa się przekazanie szpad i przejście przez szpaler.

Wszystko to na zdjęciach w naszej obszernej galerii z BARBÓRKI W ZG SOBIESKI.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us