Menu

Jedynkowe Zaduszki - wspomnienia o naszych wychowawcach

  • Autor 

zaduszkijed241116 40Zaduszki zorganizowane przez młodzież i absolwentów I LO w Jaworznie weszły już do tradycji i nikt nie wyobraża sobie jesieni bez wspomnień o byłych nauczycielach tej najstarszej naszej szkoły średniej, której absolwenci pomimo, że rozpierzchli się po całym świecie, wciąż pamiętają "budę" na górce, przez długi czas popularnego "gimpla".
Ileż to chwil wspaniałych, uroczych, radosnych, ile chwil również trudnych związanych z najpiękniejszymi latami życia wielu jaworznian wiąże się z takimi wspomnieniami. Co roku jednak mamy również smutne wiadomości o odejściu kolejnych wspaniałych pedagogów, nauczycieli, których każdy pamięta, każdy zna. Są to znane osoby również dla tych, którzy nie uczęszczali do liceum, a mieli to swoich znajomych, rodziców, czy dzieci.W tym roku niedawno odeszła Pani Janina Matyasik, pełniąca funkcję dyrektora liceum przez klika długich i pięknych lat. Wspomnienie o niej było niezwykle wzruszające, opisujące Ją jako wybitnego pedagoga, przyjaciela młodzieży, poświęcającego całe swoje życie, zarówno zawodowe, jak i prywatne młodemu pokoleniu.

Była nauczycielem wychowawcą, przyjacielem, a czasem i stawała w roli rodzica, który doskonale znał swoją latorośl. Często ganiła, karciła, ale nigdy nie skrzywdziła żadnego w wychowanków, będąc opiekunem i doradcą w najtrudniejszych momentach.
Wspomnienie o Pani Dyrektor odczytał Mateusz Zięba przy akompaniamencie fortepianowym Łukasza Bochenka.

W tym roku koncert zaduszkowy poświęcony był również innych nauczycielom, wśród których zostali wymienieni Barbara Stankiewicz, Ludwika Sowa, Wanda Miller, Czesław Mazur, Pius Jabłoński, Andrzej Paderewski, Antoni Flak, Andrzej Andruszkiewicz, Karol Siwadłowski.
Powitała publiczność Pani Ewa Zuber prezes Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Jedynki, po czym piękny wstęp należał do uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Jaworznie - Emilii Szłapy, Martyny Boguni i Jagody Sadziak.
Bardzo nastrojowe, czasem smutne, ale bardzo przemawiające do duszy utwory zaśpiewali Nikola Półka, Klara Siga, mata Stachura, Jagoda Jałowiecka, Daria Woźniak, Basia Szybkowska, Paulina Dudzińska, oraz Małgorzata Zuber.

Po koncercie był czas na wspólne rozmowy i wspomnienia o naszej wspaniałej szkole...
Przedstawiamy koncert na zdjęciach...

UWAGA Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie do prywatnego użytku.
Publikacja w innych mediach wymaga zgody autora i uzgodnienia zakresu wykorzystania. W innym wypadku to kradzież.
 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us