Menu

Zabezpieczenie instalacji i wodomierzy przed mrozem

  • Autor 

 

mrozwzimie16Przygotowując się na nadejście zimy warto pamiętać o zabezpieczeniu rur transportujących zimną wodę, a biegnących przez nieocieplone piwnice lub o instalacjach w domkach letniskowych, z których w najbliższych miesiącach  prawdopodobnie nie będziemy korzystać.

Instalacje te bez odpowiedniego zabezpieczenia i ocieplenia są narażone na zamarzanie, a co za tym idzie mogą ulec rozszczelnieniu lub zniszczeniu i spowodować niekontrolowany wyciek wody.

Jak zabezpieczyć instalację przed mrozem?

Jeśli to możliwe dobrze jest podnieść temperaturę powyższych pomieszczeń. Dopilnować by wszystkie okna w piwnicach, poddaszach były prawidłowo zamknięte i zaizolowane przed napływem zimnego powietrza. Same wodomierze wystarczy owinąć ciepłymi tkaninami, a do ochrony rur można wykorzystać coraz częściej spotykane w sklepach osłonki z pianki poliuretanowej. Natomiast instalację, która doprowadza wodę na działkę, do ogrodu, lub znajduje się w budynku niezamieszkałym, należy opróżnić, a następnie zamknąć do niej dopływ wody.  


Jeżeli z jakiś przyczyn dojdzie do zamarznięcia wody na wodomierzu (tzn. dojdzie do jego uszkodzenia skutkującego utratą szczelności i wyciekiem), całe zdarzenie należy bezzwłocznie zgłosić do wodociągów. Zgłoszenia przyjmowane są pod bezpłatnym numerem telefonu 994. Wówczas MPWiK dokona wymiany wodomierza. Jednak będzie to usługa odpłatna.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us