Menu
reklama

Narodowe Święto Niepodległości - obchody w Krakowie z udziałem jaworznian

  • Autor 

swniepodl16krak030Kraków był drugim miastem, w którym jaworznianie świętowali niepodległość Rzeczypospolitej.

11 listopada w godzinach popołudniowych, w Katedrze na Wawelu odbyła się msza święta za Ojczyznę, w której uczestniczyli członkowie rządu Pani Premier Beaty Szydło.

Miejsce w ławach kościelnych zajął również Prezes Prawa i Sprawiedliwości Pan Jarosław Kaczyński oraz członkowie PIS, bo obchody te były oficjalnymi, zorganizowanymi przez tę partię.

Jaworzno reprezentowali Pani Monika Bryl Zastępca Prezydenta Jaworzna oraz Pan Dariusz Starzycki Poseł na Sejm RP. Katedrę szczelnie wypełnili krakowianie jak i funkcjonariusze biura ochrony rządu. Liczne było również grono dziennikarzy i reporterów.


swniepodl16krak035Podczas homilii traktującej o wartościach patriotycznych, o historii obrony kraju oraz przyszłości w której nie może zabraknąć mowy o poświęceniu dla kraju, odczytany został wiersz Marii Konopnickiej Ojczyzna.

Był on kawą do homilii, którą w skupieniu wysłuchali wierni.

Po mszy świętej odprawionej w wawelskiej Katedrze uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przy grobie Józefa

Piłsudskiego oraz Lecha i Marii Kaczyńskich. Następnie w hali Towarzystwa Sportowego ?Sokół? z sympatykami partii spotkał się Jarosław Kaczyński oraz Beata Szydło.

Prezes PiS mówił w Krakowie, że wolność i niepodległość nie są zapewnione na zawsze, że to zadanie, o którym trzeba ciągle pamiętać. Przypomniał, że dwa lata temu właśnie w Krakowie przedstawił Andrzeja Dudę jako kandydata na prezydenta.


swniepodl16krak119Prezes Jarosław Kaczyński bardzo emocjonalnie mówił o tym, że ochrona wartości ważnych dla kraju nie może być tylko traktowana w mowie. My i późniejsze powinny nieustannie przypominać o historii. Dziś kanony patriotyzmu zmieniły się dziś zmieniło się pojęcie niepodległości. Teraz to nie stricte walka zbrojna, ale walka o to, aby w naszym kraju to Polacy mogli decydować o sposobie życia, o prawie i o tym, jakie sojusze, z kim i na jakich zasadach będziemy zwierać.

Przed nami uporządkowanie spraw w Europie - mówiła z kolei premier Beata Szydło. Podkreślała, że największych wyzwaniem będzie reforma Unii Europejskiej,. Dziś coraz więcej głosów podnosi się o zmianie priorytetów w Europie. Narody dają znać o swoim zaniepokojeniu odnaradawianiem państw, Europa tak, ale nie bez własnej historii, tradycji.

Premier Beata Szydło przypominała, że 16 listopada przypada rocznica udzielenia wotum zaufania jej rządowi.


Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us