Menu

Gwałtu, co się dzieje! Teatr Plejada wspominamy premierę

  • Autor 

10 marca, w MDKu, po raz kolejny wystawiana była sztuka Aleksandra Hrabiego Fredry - Gwałtu co się dzieje. Zapraszamy na naszą relację z premiery tych, którzy jeszcze nie "załapali się" na bilet na żadne z przedstawień, albo tych, którym wyjść się z domu nie chciało.
gwaltu coo sie dzieje og1016162Rządzić z wałkiem do ciasta, albo z tłuczkiem do kotletów w ręku? Można. Można w Osieku, który stał się symbolem z jednej strony nieustannej dążności kobiet do równouprawnienia, ba, nawet do przejęcia władzy w sposób usuwający mężczyzn w cień, w zaułki babskich domen, czyli szycia, szydełkowania, przędzenia iak i zmywania garów, czy strojenia się w koronkowe fatałaszki.

Stał się Osiek i symbolem zniewieścienia, które na każdym etapie rozwoju cywilizacji istniało w pewnych grupach populacji, chyba tylko z powodu takiego, że się im w ? głowach poprzewracało.

Jak świat światem jeszcze nie udało się komukolwiek doprowadzić do sytuacji niezgodnej z tak zwanym naturalnym porządkiem rzeczy i wszelkie zakusy zarówno kobiet ku męskim domenom, jak mężczyzn ku przejęciu damskich spraw spełzały na niczym, o ile nie ocierały się o włos od kataklizmu.

Ależ mamy w literaturze, na deskach teatru,  na ekranie kina przykłady oczekiwanych i nieoczekiwanych zmian miejsc, które jednak na szczęście są wyłącznie komediami, niemniej poważne przestrzegającymi przed zakusami, o których powyżej. Wchodzenie w ciuchy płci przeciwnej z powodzeniem odbywało się, oprócz fredrowskiej komedii ?Gwałtu , co się dzieje, w takich dziełach jak ?Bracia Dalcz i S-ka? - powieść Tadeusza Dołęgi Mostowicza, ?Czy Lucyna to dziewczyna? - film Eugeniusza Bodo, Albo bezkonkurencyjna ?Seksmisja? Juliusza Machulskiego.


gwaltu coo sie dzieje og1016027Jak w Jaworznie na premierze teatru Plejada wypadła zamiana ról? Jak się to skończyło? Oczywiście, że po perypetiach oczywistych dla komedii omyłek wszystko wróciło do normy, kiedy okazało się, że równouprawnienie tak, ale do pewnych granic, a więc ? przestroga dla potomnych, czyli choćby dla nas, że zawracanie rzeki kijem nie jest mądrym rozwiązaniem. (Alex T)
 

Zapraszamy do wrażeń naszego zaprzyjaźnionego miłośnika teatru:

Cóż w tym dziwnego, że kobieta jest dyrektorem, ministrem, premierem, a być może wkrótce prezydentem USA? Obecnie ? nic. Obowiązuje przecież nie tylko  równość wobec prawa, ale nawet parytety, które kobiety wręcz przymuszają do udziału w rządach.
Tymczasem dwa wieki temu była to rzecz tak niesłychana, że komedie o takich niedorzecznościach pisano.


Na początek nieco zdjęć z formie czarno białych fotosówZAPRASZAMY DO GALERII z ponad setką zdjęć...


patr med mojajaworzno 600

gwaltu coo sie dzieje og1016109Bynajmniej nie jedną ? toż już pięć wieków przed naszą erą Arystofanes szydził z dzielnych greckich wojaków, którzy odstawieni przez zdesperowane żony od łoża zakończyli wojnę peloponeską.  
Osiemnastowieczny dramaturg Pierre de Marivaux bawił wizerunkiem kobiet, które objęły władzę nad rozbitkami i podporządkowały sobie mężczyzn w komedii Nowa kolonia. Prawdopodobnie jego tropem podążył Aleksander hr. Fredro tworząc opowieść o ?Osieku, sławetnym mieście, gdzie to bywały rządy niewieście?.
?Onego czasu sprzykrzyły sobie władzę mężczyzn sławetne mieszczki z Osieka, wziąwszy się za ręce, przywdziawszy szarawary, czapki, żupany, mężczyznom nakazując nosić ich jubki i kacabajki; rewolucja ta zaskoczyła mężczyzn tak nagle, że biedacy dali się opanować. Dopieroż zaczęły się rządy!?
Dość powiedzieć, że podanie niesie: iż ślusarz za zbrodnią na śmierć skazanym został; zważywszy jednak magistrat, że sam jeden był w mieście, a dwóch kowali, jednego z nich przeto stracono.

gwaltu coo sie dzieje og1016087Ten ukradł, ów obwieszon, sprawa jak w Osieku.

Taka to sprawiedliwość jest naszego wieku.

Taką to komedią zainaugurował Teatr Plejada otwarcie sali widowiskowej w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków. Zdecydowanie mało polityczną, można by powiedzieć, że seksistowska, boć kobiety przedstawione zostały w zgoła mało korzystnym świetle. Jak tak można?

A przecież widownia bawiła się wybornie. Paniom się podobało, że panowie całkowicie zostali zdominowani przez panie,(bo jednak jakąś przyjemność musieli sobie zachować) kryli w stanikach piersiówki nawet małpki, a panom, że jednak w końcu ich było na wierzchu!

A w dodatku, po wielu latach, nie trzeba było jechać do Krakowa, by obejrzeć spektakl, lecz, co podkreśliła p. Renata Gacek ? to Kraków przyjechał do Jaworzna. Na scenie znakomicie prezentowała się pełnowymiarowa dekoracja, światła zmieniały się na życzenie oświetleniowca, nagłośnienie i  klimatyzacja, bez zarzutu. Prawdziwy świat teatru z prawdziwego zdarzenia! Tego na było trzeba.

gwaltu coo sie dzieje og1016071I zespół teatralny ? już nasz, jaworznicki. Nie tylko dlatego, że jego twórca, dyrektor, reżyser i aktor, Piotr Męderak, to chłopak z Osiedla Stałego, lecz głównie z tego powodu, że repertuar nie będzie okazjonalny, od wielkiego dzwonu, raz za czas, z okazji, lecz stale. Tego jeszcze w Jaworznie nie było!  

Były wspaniałe jaworznickie teatry amatorskie, były spektakle teatrów zawodowych, były wizyty znakomitych aktorów, lecz naszego, jaworznickiego teatru zawodowego ? jeszcze nie.

Teraz wszystko zależy od nas, mieszkańców grodu ośmiu rzek (kto potrafi wymienić z pamięci?). Czy frekwencja wystarczy, by utrzymać w Jaworznie prawdziwy teatr? Bo ? jak wspomniał dyr. Męderak, teatr bez widzów nie może istnieć. (wirt)

ZAPRASZAMY DO GALERII z Ponad setką zdjęć... 

UWAGA Wszystkie fotografie chronione są prawem autorskim. Dozwolone kopiowanie wyłącznie prywatny użytek.
Publikacja w innych mediach wymaga zgody autora i uzgodnienia zakresu wykorzystania.


A oto kilka zdjęć w tonacji nieco tajemniczej


Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us