Menu

Bracia Cugowscy zagrali dla Hospicjum w Jaworznie

  • Autor 


bracia1016058Coroczny koncert charytatywny dla jaworznickiego Hospicjum przyciągnął, jak można się było spodziewać, komplet publiczności. Sukcesu tych koncertów należy upatrywać zarówno w istocie celu, jakim jest wspomożenie hospicjum w ramach akcji ogólnopolskiej kampanii społecznej: "Hospicjum to też życie", ale i z powodu niebanalnych wykonawców zapraszanych do zagrania zaśpiewania. Przypomnijmy, że w październikowych koncertach wystąpili już między innymi Natalia Niemen, Zespół Raz Dwa Trzy, T-Love, Grażyna Łobaszewska, czy Golec Uorkiestra.

Tym razem to bracia, czyli Wojciech i Piotr Cugowscy wraz ze swoim zespołem zagrali akustycznie, choć w dzisiejszych czasach dość trudno odróżnić brzmienia akustyczne od elektrycznego, niemniej gitary akustyczne na scenie panowały i wydawały prawdziwie czarowne dźwięki.bracia1016007Zanim jednak na scenę wyszli oczekiwani synowie Krzysztofa Cugowskiego, w nastrój i w sens hospicyjnej działaności wprowadziła publiczność Pani Maria Bryła - Prezes Stowarzyszenia Hospicjum Homo-Homini im. Św. Brata Alberta, prowadzącego jaworznicka placówkę.
Jej słowa brzmią zawsze przejmująco i docierają do najgłębszych zakamarków duszy, czyniąc w niej niezwykle empatyczne "porządki" po to, abyśmy wszyscy zdali sobie sprawę z wagi działalności w zakresie opieki nad człowiekiem starszy, czy schorowanym, który na co dzień zmaga się z troską bólem, z myślą o odejściu...


Zapraszamy do GALERII z koncertu - KLIK,
a w niej sporo zdjęć - również samej wspaniałej publiczności.
Mówiła o wolontariuszach, którzy z poświęceniem serca wspomagają chorych.

bracia1016015"Chcemy, by przeżywaną często samotność opiekuna, brak wsparcia, potrzebnej wiedzy, możliwości odpoczynku i niezrozumienia ze strony otoczenia zastąpić poczuciem siły i odwagi. Chcemy, by poprzez ciepłe słowo, uśmiech i najprostsze gesty, jak np. trzymanie za rękę budowane były mosty łączące człowieka z człowiekiem i człowieka z Bogiem.
Mówił o tym Papież Franciszek na Światowych Dniach Młodzieży: ?Trzeba budować mosty - wiecie, który z mostów jest pierwszy do wybudowania? Ten, który możemy postawić tu i teraz: uścisk dłoni, podać sobie dłoń. Zróbcie to teraz!"
I tak, jak tam, na spotkaniu z papieżem, w hali podano sobie ręce w geście wspólnoty, aby zbudować ten most, ten ludzki most.
bracia1016011Niestety wokół nas, tu i na całym świecie, mówi się o niezrozumieniu, o terrorze, o agresji między narodami czy religiami, o braku więzi międzyludzkiej. Zapominamy, jak ważny jest człowiek obok nas, na każdym etapie swojego życia. Widać to, gdy matka tuli w ramionach niemowlę, dając mu swoją siłę, ciepło i delikatność. Towarzyszy mu i prowadzi go przez całe dzieciństwo. Wtemy, ile zrozumienia i wybaczania wymaga życie w rodzinie czy we wspólnocie. Takie wiele troski i pomocy bardzo często wymaga człowiek w podeszłym wieku. Misją hospicjum jest otaczanie troskliwą opieką pacjenta zmagającego się z chorobą nowotworową wraz z jego rodziną oraz towarzyszenie im w godnym przeżywaniu niezwykle trudnego okresu schyłku życia i żałoby po stracie najbliższych.

bracia1016050Słowa Pani doktor muszą wystarczyć na cały rok, do następnego koncertu. Muszą, ale i na pewno wystarczą. Kiedy widzimy jak mocno w działalność angażują się młodzi ludzie - wolontariusze, ale i pracownicy i kierownictwo, możemy być pewni że Jaworzno jest pełne dobroci, zrozumienia i empatii. Może nie zawsze to widać, może nie wszyscy rozumieją wagę pewnych postaw, ale jest pewne, że ci, którzy wolą być z dala od tych kłopotów, od potrzeb naszych babć, mam, sąsiadów, przyjaciół, są w mniejszości.

A koncert był przedni, koncert był mocny, głośny, wesoły i sycący pozytywną energią każdego, kto zdecydował się przyjść i choć małą kwotą wspomóc hospicyjną rodzinę.

bracia1016022aBracia mają trudne zadanie bycia muzykami mającymi swój indywidualizm. Wielkość Ojca - legendy, jednego z najznamienitszych wokalistów jednego z najwspanialszych zespołów polskich zawsze będzie nad nimi górować.

Choćby dlatego, że przecież ich głosy przypominają często do złudzenia jego głos, a i w temperamencie i ruchach, gestach widzimy cechy Taty...

Dzielnie jednak walczą o swoją publiczność, o to, aby jednak nie odcinać kuponów sławy Ojca i udaje im się to chyba bardzo dobrze.

 

Mają swój repertuar, mają swoje piosenki, swój styl, czasem uzupełniany wykonaniami utworów innych światowych sław.
bracia1016037Są uwielbiani przez młodzież, która w Jaworznie pod sceną piszczała, skakała i śpiewała niemal każdy ich przebój.
Te kilkadziesiąt minut doskonałej muzyki, świetnych aranżacji, wybornego rzemiosła instrumentalnego wszystkich członków zespołu i oczywiście wyjątkowych wokali Wojciecha i Piotra, doprowadziło zarówno młodzież jak i osoby starsze do pewnej radości i stanu oderwania się od codzienności.
W hospicjum osoby czekające na pomoc, na serce, zapewne nie słyszały tych dźwięków, jednak moc serc i chęć pomocy na pewno przełożą się na choć mały uśmiech, którego z pewnością na co dzień im brakuje.
Bądźmy z Nimi, wspomóżmy ich jak tylko możemy, bo już niedługo, może się okazać, że to my będziemy potrzebować ulgi w cierpieniu, a nic jej tak wiele nie przynosi jak obecność drugiego człowieka i jego myśli.

Zapraszamy do GALERII z koncertu - KLIK.

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us