Menu

Bóg wody. Świat dogoński w oczach Nazarejczyka

  • Autor 


muzeumafryka230916002Sukces wystawy dotyczącej aborygenów, która odbyła się w Muzeum Miasta Jaworzna w roku 2011 - Do góry nogami - spowodował poszukiwania podobnego tematu przez dyrekcję tej miejskiej ostoi historii i znalezienie doskonałej ekspozycji w muzeum w Żorach. Padło na zachodnioafrykański lud Dogonów.

Po ustaleniach, ekspozycja została przywieziona do Jaworzna i tym samym możemy podziwiać rewelacyjny zbiór eksponatów świadczących o kulturze, organizacji życia, zwyczajach i wierzeniach ludu Dogońskiego.
Wystawa warta polecenia, chociaż odwiedzający ją, a będzie czynna do końca tego roku, będą musieli sporo sobie wyobrazić doczytać, a czasem dopowiedzieć, czy domyśleć się.muzeumafryka230916015W wernisażu uczestniczyli twórcy ekspozycji, którzy w niebywale ciekawy sposób opowiedzieli o życiu Dogonów na podstawie konstrukcji wioski, której szkic widnieje na posadzce przy wejściu do sali ekspozycyjnej.
Co o wystawie pisze samo Muzeum Miasta Jaworzna?

Wystawa ?Bóg wody? swoim tytułem nawiązuje do książki Marcela Griaule?a, wybitnego francuskiego etnologa, który związał swoją karierę naukową ze społecznością Dogonów zamieszkującą Mali (Afryka Zachodnia). W literackiej formie rozmów z Ogotemmelim ? jednym ze starców wioski Sanga ? Griaule zaprezentował spektrum zagadnień mitologicznych w powiązaniu z życiem codziennym Dogonów.

muzeumafryka230916036Makrokosmos mitologii dogońskiej został w ten sposób sprowadzony do mikrokosmosu wioski, czasami bardzo skomplikowanego i trudnego do zrozumienia dla człowieka Zachodu, ale zawsze logicznego i racjonalnego z afrykańskiego punktu widzenia.

Wystawa, nawiązując bezpośrednio do lektury, przenosi w realną przestrzeń ekspozycyjną wybrane elementy życia wioski i konfrontuje je z fragmentami rozmów.

W ten sposób łączy to, co realne, z tym, co niematerialne i zamknięte w mitologicznej opowieści.

muzeumafryka230916045Narracja prowadzi od świata boskiego do ludzkiego poprzez przodków Nommo ? ?bogów wody? ? którzy stanowią sakralny fundament dla profanum.

Kolejne stanowiska prezentują prawidłowości lokacji wioski, dotykają ważnych momentów życia społecznego, wreszcie pokazują bezpośrednie przełożenie boskiej wiedzy na praktykę rzemiosł praktykowanych przez Dogonów.

Ekspozycja pokazuje świat dogoński oczami Griaule?a ? Nazarejczyka ? takim mianem określał go bowiem Ogotemmeli.

muzeumafryka230916035Jest to jednak dość swobodna, podyktowana realiami wystawienniczymi, wizja wybranych fragmentów tego świata.

Zapraszamy do końca roku.

Autorzy wystawy: Katarzyna Podyma, Lucjan Buchalik (Muzeum Miejskie w Żorach)
Kurator wystawy: Marcin Jania (Muzeum Miasta Jaworzna)
Projekty graficzne: Anna Flaga (Muzeum Miejskie w Żorach)
Fotografie: Lucjan Buchalik (Muzeum Miejskie w Żorach)
Scenografia: Joanna Sowa

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us