Menu

Kolejny rok akademicki w Uniwersytecie Trzeciego Wieku

  • Autor 

 

utw0516015aNie tak dawno obchodziliśmy zakończenie roku akademickiego w jaworznickim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, a tu już jak z bicza trzasnął, rozpoczyna się rok kolejny. Niewiele brakowało do setki osób, które przyszły na pierwszą uroczysta lekcję, pierwsze wykłady. Wszystko odbyło się w Sali Obrad Urzędu Miejskiego, gdzie przybyli zarówno słuchacze jak i niektórzy wykładowcy oraz z ramienia Prezydenta Miasta, Pan Tadeusz Kaczmarek i oraz Wiceprzewodnicząca rady Miejskiej, Pani Ewa Zuber.
Uniwersytet działa  od 2008 roku wtedy to nas portal uczestniczył w inauguracji pierwszego roku akademickiego. O uroczystości można przeczytać tutaj w przypomnianym poniżej artykule.  utw0516006aA dziś już nieco mniej osób, ale z różnym zaangażowaniem, z ciekawością nowego materiału dydaktycznego, wysłuchało ciepłych słów pana Tadeusza Kaczmarka, który nieustannie sekunduje działaniom UTW, które polegają nie tylko na nauce, ale na szeroko rozumianej organizacji czasu osób emerytowanych , nie chcących bezczynnie, nudnie spędzać dni.

 - Jaworznicki Uniwersytet Trzeciego Wieku cały czas prężnie się rozwija i wychodzi naprzeciw potrzebom coraz liczniejszej grupy osób w wieku emerytalnym. Spotkania te mają przede wszystkim służyć pogłębianiu zainteresowań i pasji, pokonywaniu problemu samotności, ale również stanowić okazję do nawiązania nowych znajomości i przyjaźni - mówił zastępca prezydenta Tadeusz Kaczmarek. - Wszystkie działania Uniwersytetu stanowią ważny sygnał dla całego społeczeństwa: aktywność w życiu nie kończy się wraz z odejściem na emeryturę. To doskonały czas, aby rozwijać te obszary zainteresowań, które są dla nas źródłem satysfakcji i radości.
Wszyscy zebrani odśpiewali najważniejszą studencka pieśń - Gaudeamus Igitur oraz hymn Jaworznickiego UTW, który wprost nawiązuje do naszego miasta i dziejących się w nim wydarzeń i zmian.Artykuł z 2008 roku.

utw0908_1.jpgW 1973 roku we francuskiej Tuluzie zainaugurowano po raz pierwszy w Europie zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, będące odpowiedzią na oczekiwanie osób dorosłych, które już na ?normalne? studia nie mogły iść z różnych powodów. Często z powodu wojny, która w ich młodzieńczych latach panowała na naszym kontynencie, nie ukończyły ich albo w ogóle nie zaczęły nigdy.


Już w roku 1975 idea kształcenia osób będących na emeryturach, czy też jeszcze czynnych zawodowo, ale żądnych wiedzy na wyższym poziomie niż mogły same sobie to zagwarantować, zawitała do naszego kraju. Końcem maja bieżącego roku utworzono grupę inicjatywną, która stała się zalążkiem Jaworznickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Po załatwieniu wielu formalności, po przejściu przez nieco biurokratyczną drogę, 2 października 200 osób ? żaków wysłuchało akademickiego hymnu i stało się słuchaczami, studentami, którzy z wręczonymi im indeksami będą uczęszczać na zajęcia z wielu dziedzin, prowadzonych przez profesorów.

utw0908.jpgPo odśpiewaniu hymnu - Gaudeamus Igitur" głos zabrał Prezydent Jaworzna, Pan Paweł Silbert, który z nieukrywaną dumą mówił o seniorach, mieszkańcach miasta, chcących pozostawać aktywnymi indywidualnie, ale i społecznie, tak w wymiarze intelektualnym, jak i fizycznym.

Życząc świeżo upieczonym studentom wielu chęci i determinacji w zdobywaniu wiedzy wyraził nadzieję że dzięki takiej aktywności wiek dojrzały, często emerytalny, słuchaczy UTW, nie będzie smutny, nużący, a będzie emanował radością płynącą z satysfakcji zdobywania wiedzy.

Na uroczystość został zaproszony Doktor Aleksander Wolski, z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. W słowie powitalnym gratulował odwagi słuchaczom, ze chcą realizować swoje marzenia, że mają większe niż tylko wynikające z pospolitej codzienności cele.

utw0908_2.jpgPrzytaczając opowieść o Konfucjuszu, który adeptowi nauk powiedział, że nie najważniejszy jest wynik, efekt działań człowieka. Istotna jest droga, przez którą przechodząc zdobywa się doświadczenie. Wszyscy, którzy na Uniwersytecie Trzeciego Wieku chcą zdobywać wiedzę, Dzięki za wszystko pokonywaniu trudności stają się coraz bardziej wartościowi.

Na temat roli i zadań Uniwersytetu Trzeciego Wieku wykład wygłosiła pani dr Helena Chrapkiewicz, kierownik Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.  Bardzo ciekawie zobrazowała zmieniająca się w czasie psychikę człowieka, potrzeby, jakie determinują jego aktywność zarówno gdy jest niemowlęciem, jak i w wieku największej energii przydatnej do wykonywania zawodu, oraz potem, kiedy przechodzi na emeryturę i często trudno mu znaleźć miejsce w społeczności ? i tej małej, na poziomie rodziny i tej dużej, w wymiarze sąsiedzkim, czy innych nieformalnych grup, w których się znajduje. Nie brakło tematów trudnych, związanych z normalnymi ludzkimi kolejami losu.

utw0908_3.jpgChoroby, niedomagania psychiczne, gorsza pamięć, często nieporadność w zetknięciu z codziennością i towarzyszącym jej postępem, choćby w dziedzinach technicznych sprawiają, że człowiek w wieku tak zwanej ?późnej dorosłości? czuje się zagubiony, osamotniony.
Ale często sam jest winien takiemu stanowi rzeczy, bo zaprzestaje się interesować otaczającym go światem, przestaje z własnej woli poznawać to, co nowe, z pozoru trudne do zrozumienia, opanowania. Nic bardziej błędnego.

Mimo, że trudniej po sześćdziesiątce przyswoić sobie wiedzę, to nie jest to niemożliwe, a pozwala docenić samego siebie stać się atrakcyjnym we własnym środowisku, godnym podziwu dla rodziny, bliższych i dalszych znajomych. Z nieukrywaną satysfakcją, po wykładzie Pani doktor, na scenę wyszli członkowie chóru ?Jawor? i zaśpiewali kilka pieśni. To właśnie unaocznienie możliwości, jakie stwarza aktywność i chęć pozostania przydatnym, docenionym, ot, szczęśliwym.

utw0908-4.jpg

Członkowie chóru oprócz tego, ze śpiewają, mają okazje do spotkań, wymiany myśli, problemów, a w końcu do wspólnej zabawy, która tak naprawdę po prostu przedłuża życie.
I tego życzymy wszystkim słuchaczom Jaworznickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Życzymy indeksów pełnych pozytywnych ocen oraz samych zaliczeń w pierwszych terminach

.

 

Powrót na górę

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us