Menu
reklama
reklama

Stuknęły się na rondzie holenderskim.

kolizjarondohol 7Nawet holenderskie rondo nie zapobiegnie kolizji, jeżeli kierowca się zgapi. Takie właśnie zagapienie było powodem stłuczki na holenderskim rondzie na skrzyżowaniu ulic braci Gutmanów i Krakowskiej około godziny 19.15 w poniedziałek, 20 listopada.
Ciemno, wilgotno, światła odbijają się w jezdni i czasem oślepiają ograniczając widoczność. Z relacji pasażerów i kierowców to właśnie powody stłuczki, po której auta musiały być odwiezione lawetą na miejsce postoju.

Nikomu nic się nie stało i to jest najważniejsze. Prosimy o ostrożną jazdę nawet wtedy, kiedy wydaje się że nic nam nie grozi. Ponadto  zmęczenie, pośpiech to nie są dobrzy towarzysze podróży..

 

Czytaj dalej...

Jaworzno Wspiera Rodziny - Inauguracja programu

 

rodzina191117 40Podczas niedzielnego "Popołudnia z Rodziną" prezydent Paweł Silbert przedstawił szczegóły nowego programu skierowanego do jaworznickich rodzin.

Program wspierać będzie rodziny w ramach trzech obszarów: zapewniania równych szans, zwiększania bezpieczeństwa oraz promowania aktywności i zdrowego stylu życia.

W ramach programu w pierwszej kolejności uruchomione zostanie dofinansowanie do obecnie istniejących żłobków, kolejny krok to stworzenie żłobka publicznego.

Wystartuje również program Aktywna Dzielnica, w ramach którego w każdej dzielnicy co weekend odbywać się będą zajęcia dla rodzin.

Czytaj dalej...

Potrącony pieszy na Matejki

potraceniematejki201117 6Dzisiaj (20.11.2017) około godziny 16:10 doszło do potrącenia pieszego przez kierowce Forda Focusa z Jaworzna na ul.Matejki na pasach koło przystanku "Matejki Arkady".

Na miejsce zdarzenia zadysponowano sekcje techniczna JRG Jaworzno (481s 21,22), ZRM (P) oraz Patrol Policji [WRD]. Na czas działania strażaków droga została zablokowana po 20 minutach jak straż pojechała do koszar, to policja odblokowała drogę i ruch odbywał się wahadłowo.\

O godzinie 17:00 droga była już przejezdna w obie strony. Mężczyzna został odwiedziny do szpitala. Kierowca został ukarany mandatem i prawdopodobnie zostało mu odebrane prawo jazdy. Pozdrowienia dla strażaków z drugiej zmiany

Czytaj dalej...

Elektryfikacja transportu to w Jaworznie priorytet

autobusyelektryczne 2 HDRElektryczne autobusy to już w Jaworznie standard. Kiedy w godzinach nocnych na trasy wyjedzie około 20 wozów, można być niemal pewnym, że wszystkie z nich będą poruszać się po drogach bezgłośnie, bo napędzane będą silnikami elektrycznymi.

Dwudziestoczterotonowe kolosy przegubowe nie zakłócą snu nikomu.

W dzień, kiedy potrzeba będzie większego taboru, to jego połowa będzie elektryczna. Ale do czasu. Bo przecież dzisiejsza uroczystość połączona z dniem otwartym w PKM Jaworzno to nie koniec rozwoju komunikacji miejskiej. Za jakiś czas zapewne całość taboru będzie pozbawiona silników spalinowych.

Czytaj dalej...

Zakaz handlu w niedzielę - już w 2018 roku!

 

zakazhandlu Już wiemy, kiedy prawdopodobnie zrobimy zapasy na weekendy w 2018 roku – projekt ustawy o zakazie handlu w niedziele..


Projekt ustawy o zakazie handlu w niedziele zawiera 39 dni, w których sklepy będą zamknięte w 2018 roku z powodu zakazu handlu.


Nad projektem pracuje sejmowa podkomisja, ale jeśli wejdzie on w życie bez poprawek, to w te dni nie zrobimy zakupów w 2018 roku.

Niedziele wolne od handlu 2018.


W myśl ustawy w 2018 roku w aż 39 niedziel sklepy będą zamknięte. W jakie dni nie będzie można zrobić zakupów w 2018 roku? Zapoznajmy się z listą

STYCZEŃ
1 stycznia, poniedziałek – święto

6 stycznia, sobota - Trzech Króli
7 stycznia, niedziela - zakaz handlu
21 stycznia, niedziela - zakaz handlu
LUTY
4 lutego, niedziela - zakaz handlu
18 lutego, niedziela, zakaz handlu
MARZEC
4 marca, niedziela, zakaz handlu
18 marca, niedziela, zakaz handlu
31 marca, Wielki Piątek - skrócone godziny handlu do godz. 14
KWIECIEŃ
1 kwietnia, Wielkanoc
2 kwietnia, Wielkanoc
15 kwietnia, niedziela, zakaz handlu
29 kwietnia, niedziela, zakaz handlu
MAJ
1 maja, Święto Pracy
3 maja, Święto Konstytucji
6 maja, niedziela - zakaz handlu
20 maja, niedziela, zakaz handlu
30 maja, Boże Ciało
CZERWIEC
3 czerwca, niedziela - zakaz handlu
17 czerwca, niedziela - zakaz handlu
LIPIEC
1 lipca, niedziela - zakaz handlu
15 lipca, niedziela - zakaz handlu
29 lipca, niedziela - zakaz handlu
SIERPIEŃ
5 sierpnia, niedziela - zakaz handlu
15 sierpnia Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
19 sierpnia, niedziela - zakaz handlu
WRZESIEŃ
2 września, niedziela - zakaz handlu
16 września, niedziela - zakaz handlu
30 września, niedziela - zakaz handlu
PAŹDZIERNIK
7 października, niedziela - zakaz handlu
21 października, niedziela - zakaz handlu
LISTOPAD
1 listopada, Wszystkich Świętych
4 listopada, niedziela - zakaz handlu
11 listopada Narodowe Święto Niepodległości
18 listopada, niedziela - zakaz handlu
GRUDZIEŃ
2 grudnia, niedziela - zakaz handlu
16 grudnia, niedziela - zakaz handlu
24 grudnia Wigilia - skrócone godziny handlu do godz. 14
25 grudnia Boże Narodzenie
26 grudnia Boże Narodzenie
30 grudnia, niedziela - zakaz handlu

 

Czytaj dalej...

Dyrygent Archetti Maciej Tomasiewicz w miedzynarodowym konkursie!

Maciej TomasiewiczOrkiestra Kameralna Miasta Jaworzna " Archetti" zarówno jako cały zespół, ale i jako poszczególni jej muzycy działają bardzo intensywnie w różnych obszarach klasyki. Co jakiś czas donosimy o koncertach naszych kameralistów na różnych scenach, albo ich udziale w najbardziej prestiżowych konkursach.
Tym razem sam dyrygent, wspaniały człowiek, doskonały konferansjer i skrzypek, Maciej Tomasiewicz, bierze udział w Jubileuszowej edycji X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im Grzegorza Fitelberga.
Przesłuchania konkursowe już trwają, a nasz Maciej wystąpi przed znamienitym, złożonym ze światowej klasy muzyków jury już w poniedziałek, 20 listopada w Filharmonii Ślaskiej w Katowicach.

Do towarzyszenia dyrygentowi "Archetti" zapraszamy na stronę internetową Konkursu, gdzie w zakładce RELACJA NA ŻYWO będzie można śledzić występ już o godzinie 19.50
Zapraszamy do przeżycia wyjątkowych chwil i do kibicowania Maciejowi Tomasiewiczowi.


maciej TomasiewiczMaciej Tomasiewicz - Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Studiował kompozycję i teorię muzyki (studia I stopnia) oraz dyrygenturę symfoniczno-operową (studia I i II stopnia, dyplom z wyróżnieniem) w klasie dra hab. S. Bywalca, pod którego opieką kształci się także na studiach doktoranckich. Uczestniczył w Mistrzowskim Kursie Dyrygenckim prowadzonym przez M. Dittricha w Budapeszcie, gdzie w drodze konkursu otrzymał II nagrodę. Uczestniczył także w kursach prowadzonych m.in. przez G. Chmurę, J. Kaspszyka, L. Livingstona. Jest związany z Orkiestrą Kameralną „Archetti”, z którą współpracował jako skrzypek, a od 2014 roku także jako dyrygent. Od 2015 roku pełni funkcję dyrygenta Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w Bytomiu.

Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga − jeden z najważniejszych polskich konkursów wykonawczych. Od 1982 roku należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Inicjatorem i organizatorem pierwszej edycji (1979) w 100. rocznicę urodzin Grzegorza Fitelberga był jego uczeń, Karol Stryja, prowadził on też następne edycje konkursu, aż do śmierci w 1998 roku.
Konkurs przeznaczony jest dla dyrygentów, którzy w dniu inauguracji imprezy nie przekroczyli 35. roku życia.

Czytaj dalej...

Zawody pożarnicze Drużyn Młodzieżowych w Jaworznie

 


zawodypozarnicze181117 51Jaworznicki turniej Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych jest ewenementem w skali kraju. To jedyny taki turniej, który wspierany jest finansowo przez samorząd miasta.

W przygotowania, organizację i prowadzenie angażują się wszyscy miejscy strażacy zorganizowani w poszczególnych jednostkach OSP.


Jaworzno ma jeszcze jeden wielki atut. Jest nim obecność jednego z najbardziej doświadczonych ludzi w Polsce, Pana Janusza Skulicha, który przechodząc przez wszelkie szczeble zawodowej aktywności był Zastępcą Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz dyrektorem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Czytaj dalej...

Doroczne święto krwiodawców - święto daru życia

 

dawcykrwi181117 65Jak co roku  krwiodawcy z naszego miasta obchodzili swoje święto - Dzień Honorowego Krwiodawstwa. Podczas spotkania wręczono odznaczenia zasłużonym honorowym dawcom krwi. Podziękowania i gratulacje organizatorom złożyli m.in. zastępca prezydenta Monika Bryl, a także wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej - Anna Lichota oraz radny Dawid Domagalski, który sam jest honorowym dawcą krwi.

Spotkanie rozpoczęła pani Anna Grelowska, prezes Oddziału Rejonowego PCK w Jaworznie, która omówiła działalność i historię jednostki. Następnie odznaczono zasłużonych honorowych dawców krwi.

Zgodnie z Uchwałą Kapituły Odznaki Honorowej PCK z 5 listopada 2017 r., odznaki OH PCK otrzymali:

Czytaj dalej...

„SZLACHETNA PACZKA " rusza pełną parą!!!

 

SZLACHETNA PACZKA nabiera tempa, by do najbardziej potrzebujących dotarła pomoc. Od dzisiaj na stronie internetowej - www.szlachetnapaczka.pl dostępna będzie lista rodzin wraz z spisem rzeczy, które są im najbardziej potrzebne. Brakuje jeszcze darczyńców. Dołącz do grona ludzi chcących odmienić czyjeś życie!

SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolski projekt organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Za główny cel stawia sobie mądrą pomoc osobom oraz rodzinom potrzebującym. Do osób w trudnej sytuacji docierają Wolontariusze którzy w trakcie indywidualnego spotkania poznają i diagnozują każdą jednostkową sytuację.

Po spełnieniu odpowiednich kryteriów, osoba lub rodzina zostaje włączona do projektu. Dzięki temu dostaje szanse na otrzymanie wsparcia w postaci paczki odpowiadającej na konkretne potrzeby – zaznacza Joanna Stanuszek Lider Rejonu.

Darczyńcą może zostać każdy, kto 18 listopada lub w czasie trwania projektu wejdzie na stronę www.szlachetnapaczka.pl w znajdującej się tam bazie wybierze rodzinę potrzebującą w swojej okolicy i przygotuje dla niej Paczkę, która będzie odpowiedzią na konkretne potrzeby tej rodziny.

W ubiegłym roku w Jaworznie dzięki "SZLACHETNEJ PACZCE" 47 Rodzin otrzymało pomoc.

Osoby które chcą wesprzeć SZLACHETNĄ PACZKĘ mogą wpłacić pieniądze na konto lub wysyłając SMS o treści PACZKA na numer 75 465 (koszt 5 PLN + VAT). Więcej informacji na stronie- www.szlachetnapaczka.pl
Zdjęcia pochodzą z finału Szlachetnej Paczki 2016

Czytaj dalej...

Aktywne jaworznianki - wykłady, a po wykładach, coś dla rozrywki

 

aktywnejawo171117 66Drugie spotkanie realizowane w ramach cyklu "Aktywne Jaworznianki", odbyło się w piątek, 17 listopada w sali obrad Urzędu Miejskiego.
Ale tym razem na sali obrad się nie skończyło, bo organizatorki zaproponowały nie tylko wykłady pozwalające poczuć się mocno na rynku własnej działalności gospodarczej i poczuć siłę przebicia każdej z Pań, która tylko chce zaistnieć w biznesie.

Po wykładach spotkanie przeniosło się do Jazz Clubu Muzeum, gdzie Fabryka Talentów wystąpiła z koncertem. Tak więc to nowy pomysł dla zorganizowania czasu i przyciągnięcia kolejnych uczestniczek spotkań, wykładów, warsztatów.

Czytaj dalej...

Instytucje miejskie

Kultura

Polskie portale

INSTYTUCJE

Miasta różne

Follow Us